„2025 januárja egy újabb meglepő hónap, amely folytatja az elmúlt két évben megfigyelt rekordhőmérsékleteket, annak ellenére, hogy a trópusi Csendes-óceánon La Nina-állapotok alakultak ki, és ennek átmeneti lehűtő hatása van a globális hőmérsékletre” – mutatott rá Samantha Burgess, a Copernicus Éghajlatváltozási Szolgálat (C3S) igazgatóhelyettese a csütörtökön közzétett havi jelentésében. A Copernicus szerint a 13,23 Celsius-fokos átlaghőmérséklet 2025 januárjában 1,75 Celsius-fokkal volt magasabb az iparosodás előtti szintnél, mielőtt az ember a szén, az olaj és a fosszilis gáz tömeges felhasználásával radikálisan megváltoztatta volna az éghajlatot.
A tudósok arra számítottak, hogy a sorozat, amely a valaha mért két legmelegebb évvel kezdődött 2023-ban és 2024-ben, az El Nino végével és ellentéte, a La Nina érkezésével véget ér. „Ez az, ami egy kicsit meglepő... nem látjuk azt a lehűlő hatást, vagy legalábbis átmeneti fékezést a globális hőmérsékleten, amelyre számítottunk” – mondta Julien Nicolas, a Copernicus klímakutatója az AFP francia hírügynökségnek.
Nagyon meleg az óceánok vize
A globális hőmérséklet, amelynek emelkedése aszályokat, hőhullámokat és pusztító árvizeket okozott, nagymértékben függ a tengerek hőmérsékletétől. A Föld több mint 70 százalékát borító és az éghajlatot elsődlegesen szabályozó óceánok felszínének hőmérséklete 2023 áprilisa előtt soha nem látott szinten volt, 2025 januárja pedig a második legmelegebb hónap az óceánok felszínén a 2024 januárjában feljegyzett abszolút rekord mögött. A Copernicus szerint az Északi-sarkvidéken, ahol a tél szokatlanul meleg, a tengeri jég januárban elérte a legalacsonyabb januári kiterjedését, amely majdnem megegyezik a 2018-as évével.
Ezzel a hőmérsékleti rekorddal 2025 januárja a tizennyolcadik az elmúlt tizenkilenc hónapból, amikor a felszíni levegő globális átlaghőmérséklete több mint 1,5 Celsius-fokkal meghaladta az iparosodás előtti szintet. A 1,5 fok egy szimbolikus határérték, a 2015-ös párizsi klímamegállapodás legambiciózusabb határértéke, amely a globális felmelegedés jóval 2 Celsius-fok alatt tartását célozza. A megállapodás a hosszú távú tendenciákra vonatkozik: legalább 20 éven keresztül kell ilyen átlagos felmelegedést megfigyelni ahhoz, hogy az a határérték túllépésének minősüljön.
E kritérium alapján az éghajlat jelenleg körülbelül 1,3 Celsius-fokkal melegszik. Az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) becslése szerint az 1,5 Celsius-fokos határértéket valószínűleg 2030 és 2035 között érjük el. Ez független az emberi üvegházhatású gázok kibocsátásának alakulásától, amely a szakértők szerint jelenleg közel van a csúcsponthoz, de még nem csökken.
Borítókép: Getty Images