
Emberi Genom




Rák elleni oltások jöhetnek
A fertőző mikrobák a rákos esetek körülbelül ötödében játszanak szerepet. Mintegy tucatnyi kórokozóról - köztük vírusokról, parazitákról és baktériumokról - biztosan tudjuk, hogy közvetlenül veszélyes fehérjék termelésével vagy közvetetten krónikus gyulladás révén járulnak hozzá a daganatok kialakulásához.

A szegénység legfájóbb következménye
Ha egy szegénynek orvosi ellátásra van szüksége, az még szegényebbé teszi, és ennek következtében még korábban meghalhat, mert a kiadások csak tetézik a problémáit. Ha mindez nem lenne elég: a szegénység a génekbe is beleég. Az erről szóló kutatások Dániában és Illinoisban jelentek meg, de akár nálunk is készülhettek volna.

Mindenki mutáns az új géntérkép szerint
Az emberi fejlődés genetikai szintjén két fő dolog történik: a gének rekombinációja, amikor szüleink kromoszómái párosulnak, és a véletlenszerű mutációk, amelyek elkerülhetetlenül bekövetkeznek. De ez nem egyfajta genetikai rulett - állítja egy új kutatás.

Nemcsak a genetika felelős a daganatokért
A daganatos betegségekről eddig úgy tartották, hogy elsősorban a hibás gének felelősek a rákos sejtburjánzások megjelenéséért. A legújabb kutatási eredmények szerint ennél jóval egyszerűbb okok, például bizonyos fehérjék egyensúlyának felborulása is állhat a háttérben.


Gyógyszerkereső
Az erőteljes gomolyfelhő-képződés és a fátyolfelhők mellett több órára kisüt a nap. Eleinte nagyobb számban a Dunántúlon, majd délután egyre keletebbre - összességében több helyen - fordulhat elő zápor, zivatar, amelyeket elsősorban felhőszakadás kísérhet. A Dunántúlon megélénkül, néhol megerősödik az északias szél, de a zivatarok környezetében is lehetnek átmenetileg erős, viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 22 és 26 fok között alakul, de a tartósan csapadékos részeken néhány fokkal hűvösebb maradhat az idő. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Ma kettős fronthatás terheli a szervezetünket.