Célja
Az orrüreg vizsgálata. Láthatóvá válnak az orrüreg, orrkagylók, orrsövény elváltozásai. Fejlődési rendellenességek, polipok, jó- és rosszindulatú daganatok, sérülések következményei, esetleges idegentestek ismerhetők fel, látható a melléküregekből becsorgó gyulladásos váladék vagy az orrvérzés helye. A fül-orr-gégészeti alapvizsgálatok közé tartozik.
Leírás
A vizsgált személy összezárt térdekkel, leengedett, laza vállakkal, kezeit az ölében tartva, a vizsgálószékben ül, vagy a gyermeket a szülő az ölében tartja, fejét kissé felemeli. Az orvos orrterpesztőt helyez az orrlyukba, kissé szétnyitja azt, majd a homloktükör vagy homlokreflektor fényével azon keresztül bevilágít az orrjáratba, és megvizsgálja. A vizsgálatot mindkét orrjáratban elvégzi.
Előkészítés
Előkészítést nem igényel. Előfordulhat, hogy a duzzadt orrnyálkahártya lelohasztása érdekében gyógyszert permeteznek az orrjáratokba.
Figyelem!
Esetenként szükség lehet az orrüreg hátulsó részének és az orrgaratnak a vizsgálatára, az ún. hátsó orrtükrözésre. Ehhez rendszerint helyi érzéstelenítésre van szükség.
Jó, ha tudja
Fertőzések esetén vattapálcával kenetet vehet az orvos, amelyből kitenyészthetik a kórokozó baktériumot.
Veszélye
Veszélytelen vizsgálat. Ha orrnyálkahártya-érzéstelenítőt vagy a duzzanatot lelohasztó szert permeteznek be, allergiás reakció vagy vérnyomás-emelkedés alakulhat ki.
Fájdalom
Alapvetően nem fájdalmas vizsgálat. Ha orrnyálkahártya érzéstelenítőt vagy a duzzanatot lelohasztó szert permeteznek be, az kellemetlen, csípő érzést okozhat.
Lelet
Normálisan az orrsövény egyenes, és két, szimmetrikus orrjáratra osztja az orrüreget. Ha a nyálkahártya ép, nem gyulladt, polipok, növedékek nincsenek rajta, kóros váladék nem ürül a melléküregekből, az orrjáratok egészségesek.