Mi a szifilisz?
A vérbaj nemi úton terjedő vagy a magzati életben elszenvedett fertőzés, melyet a Treponema pallidum nevű spirális alakú kórokozóval történő fertőzés okoz. A baktérium nem képes az ép nyálkahártyán keresztül fertőzni. Mivel a kórokozók a szabad levegőn nem életképesek, terjedése szoros testi kontaktust igényel. A magzat a terhesség 10. hete után fertőződhet a méhlepényen keresztül. A betegség nem terjed szifiliszes ember által használt tárgyakkal - vécéülőkével, ajtókilinccsel, uszodával, közös használatú ruhával, törülközővel vagy evőeszközzel - való érintkezéssel.
Tünetek
A szifilisz előfordulása
A betegség gyakorisága világszerte nagyon eltérő. Pontos hazai adatok nem állnak rendelkezésünkre, ezért nemzetközi adatok alapján lehet felbecsülni a vérbaj népegészségügyi jelentőségét. A világon mintegy 12 millió ember szenved vérbajban. Ebből az Egyesült Államokban évente 70 ezer új esetet ismernek fel, mely 3,2 eset/100 000 nemileg aktív személy éves gyakoriságnak felel meg. Ez az arány Kanadában 2,9/100 000. Angliában 613 új eset fordult elő egy évben, míg Ausztráliából évente 1620 új esetet jelentettek legutóbb. Mindez arra enged következtetni, hogy Európa a többi kontinenshez képest viszonylag kevéssé fertőzött.
A szifilisz diagnózisa
- Sötét látóteres mikroszkópos vizsgálat: A vizsgált váladékot a fekélyből vagy a kiütésből veszik vattatampon segítségével. A kórokozók jellegzetes dugóhúzószerű alakjukról könnyen felismerhetők. Negatívnak csak akkor tekinthető a vizsgálat, ha azt három különböző napon megismétlik, és kórokozót egyik esetben sem mutatnak ki.
- Aspecifikus szerológiai vizsgálatok: A fertőzés olyan nem specifikus ellenanyagok termelődését váltja ki, melyek állati szívből nyert kardiolipinnel reakcióba lépnek. Ilyen vizsgálat az ún. VRDL és a rapid plazma reagin teszt. Eredményes kezelés után a nem specifikus szerológiai tesztek negatívvá válnak. A nem specifikus antitestek mennyisége kvantitatív (mennyiségi meghatározó) módszerekkel is mérhető.
- Treponema specifikus szerológiai vizsgálat ok célja maga a kórokozó ellen termelt ellenanyag kimutatása, vérszintjének mérése. Ilyen célra több módszert is kidolgoztak, pl. az anti-Treponema enzim immuno-esszé-t (EIA). A másik a T. pallidum hemagglutináció (vérsejt-kicsapódásos) vizsgálat. A T. pallidum kórokozó megfesthető fluoreszkáló festékkel, így a kórokozók ultraibolya fénnyel láthatóvá tehetők. A kórokozó elleni ellenanyagok hatására mikroszkóppal jól megfigyelhető a baktériumok bénulása (T. pallidum immobilizációs teszt).
A T. pallidum specifikus próbák érzékenyebbek és megbízhatóbbak, mint a nem specifikus szerológiai próbák.
A szifilisz okai és tünetei
A fertőzés oka csaknem mindig az óvszer nélküli nemi aktus fertőzött személlyel. A fertőzés sérült bőrön vagy nyálkahártyán keresztül hatol be a szervezetbe.
A betegség három fázisban zajlik le:
Az első fázis vagy elsődleges lues a fertőzést követő 10 nap-6 hét után mutatkozik meg szabályos szélű, ovális alakú megkeményedett fekély ("ulcus durum") formájában, mely a fertőzés kapujánál a nemi szerveken, végbélen vagy a szájon jelenik meg. A környéki - rendszerint lágyéki - nyirokcsomók mindkét oldalon megnagyobbodnak, fájdalmatlanok (bubo indolens). Az első fázis 4-8 hét alatt kezeletlen esetben is spontán és nyomtalanul gyógyul.
A második fázis vagy másodlagos vérbaj a primer fekélyt követő 1-6 hét múltán jelentkezik. Apró lapos (macula) vagy a bőrfelszínből enyhén kiemelkedő kiütések (papula) formájában, melyek testszerte, a tenyéren és talpon is észlelhetők. A bőrelváltozások rendkívül fertőzőek. A második stádium akár egy évig is eltarthat.
A nyirokcsomók kisebb-nagyobb mértékben megduzzadnak, a nyálkahártyákon továbbra is apró fekélyek vannak, melyek aprók és fájdalmatlanok, ezüstös színűek. E tüneteket fejfájás, csontfájdalmak, étvágytalanság, láz, gyengeség kísérhetik.
A harmadlagos vérbaj távoli szervkárosodásokkal mutatkozik meg évekkel a fertőzés bekövetkezte után. A központi idegrendszeri károsodást ("neurosyphilis") a homloklebenyt legerősebben érintő agysorvadás (paralysis progressiva), a gerincvelő egyes kötegeinek pusztulása (tabes dorsalis) jellemzi. Emiatt értelmi leépülés, érzés és mozgászavarok, nyelési nehézségek, érzékszervi kiesések nehezítik a beteg életét.
A kardiovaszkuláris syphilis - azaz a syphilis okozta szív- és érrendszeri elváltozások - billentyűhibákban, aorta kiboltosulásokban (aorta aneurysma) mutatkozik meg. Gyakoriak a szívbillentyűk rendellenességei (főként az aortabillentyű elégtelensége) és az aorta zsákszerű kiboltosulása (aneurysma). A mirigyes szervekben tályogok keletkeznek, melyeket jellemző gumiszerű állagú gennyes tartalmuk miatt gummáknak nevezzük. Ezek főként a bőrt, csontokat, az agyat vagy a májat beszűrő duzzanatok. A csontok és ízületek fájdalmasak.
A központi idegrendszer, a szív és érrendszer valamint más szövetek károsodása elég súlyos lehet ahhoz, hogy a betegség halálos legyen.
A szifilisz kezelése, gyógyulási esélyei
A kezelésre a betegség valamennyi stádiumában elsőként ma is injekció formájában adott kristályos penicillint használnak. A klasszikus kezelési séma 3x3 hetes injekciókúrát ír elő napi 2 - 4 millió nemzetközi egység penicillin injekció adása mellett. Problémát jelenthet a penicillin-allergia, ilyen esetekre egyéb antibiotikumokat is lehet alkalmazni.
A megfelelően kezelt első és második stádiumú syphilis tökéletesen gyógyítható. A harmadik fázisban a gyógyulás eredményessége már a kialakult szervkárosodások mibenlététől és súlyosságától függ.
A szifilisz megelőzése
A megelőzés legbiztosabb módja a megbízható monogám párkapcsolat.
Az óvszer csak limitált védelmet nyújt, mert csak a nemi szerveket védi a fertőzéstől.
Közösülést megelőzően beszedett, ún. preventív antibiotikum alkalmazása elfogadott, hátránya, hogy már megtörtént fertőzésnél a tüneteket gyakorta elfedi, de a betegség lappangó progresszióját nem befolyásolja.
A syphilis egyszer már - a hatvanas évek közepén - csaknem eltűnt Magyarországról. A turizmus szabaddá válásával azonban újra megjelent, és az új esetek szaporodása várható. Valamennyi szexuális kaland hordoz veszélyeket, különösen azok, amelyeket rossz higiénés és szociális körülmények közötti egzotikus országokban keresnek. Mivel a vérbaj az egész szervezet betegsége, az óvszer használata sem nyújt megfelelő védelmet. Bár a betegség gyógyítható, különösen veszélyes a méhen belül fejlődő magzatokra, ezért a lues szűrése a terhesgondozás szerves részét képezi.