Ortopédia

A hosszan tartó fájdalom és a mozgáskorlátozottság hátterében leggyakrabban a csont- és izomrendszer betegségei állnak. A csontok, izmok és ízületek sérülései rendkívül gyakoriak, súlyosságuk az enyhe izomhúzódásoktól az ízületi szalaghúzódásokon, ízületi ficamokon át egészen a csonttörésekig terjed. Az erős mechanikai hatás következtében kialakuló sérülés helyreállítása az ortopédia traumatológiai ágának feladata.

Tölcsérmellkas és tyúkmell (mellkasdeformitások) tünetei és kezelése

Mi a tölcsérmellkas és a tyúkmell?

A mellkasdeformitás azt jelenti, hogy a szegycsont és a bordák egyesülésénél elváltozások jönnek létre. Ezek közül a tölcsérmellkas és a tyúkmell a legismertebb. A tyúkmellkas előrefelé domborodik, tölcsérmellkasnál az elülső mellkasfal középvonala behorpad.

Tünetek

A tölcsérmellkas és a tyúkmell előfordulása

A tölcsérmellkas és a tyúkmell a két leggyakoribb mellkasdeformitás, a kettő közül a tölcsérmellkas jelenik meg nagyobb százalékban. Utóbbi megjelenése a gyerekek között nagyjából 2-3 százalékos.

A tölcsérmellkas és a tyúkmell okai

A mellkasdeformitások kiváltó oka általában nem ismert. Kialakulásukat az okozza, hogy a porcok másképp nőnek, mint normál esetben. Azaz a bordaporcok hosszabbra nőhetnek, ezáltal egymáshoz nyomódnak, és vagy előre púposodnak ki, vagy befelé mozdítják ki a mellkast. Az előbbi miatt alakul ki tyúkmell, míg az utóbbi miatt tölcsérmell. A tölcsérmellkas azért gyakoribb, mert a bordaporcok, illetve a szegycsont gyakrabban mozdul el a mellüreg felé. Ennek oka, hogy a mellüregnek szívó hatása van.
Előfordul, hogy a mellkasdeformitások családon belül több embert is érintenek, de típusos öröklődésről nem beszélhetünk.

A tölcsérmellkas és tyúkmell tünetei

Tyúkmellkasnál az elülső mellkasfal kidomborodik, előrefelé kiboltosul, ott, ahol a szegycsont a bordákhoz csatlakozik. Tölcsérmellkasnál ennek épp ellenkezője figyelhető meg. A mellkasban jobban erősödő, izmosodó fiúknál ezek a problémák kevésbé észrevehetők, mint a lányoknál.
A tyúkmell és tölcsérmellkas a mellkas deformitásai
A tyúkmell és tölcsérmellkas a mellkas deformitásai
A tyúkmell és tölcsérmellkas a mellkas deformitásai
A tyúkmell és tölcsérmellkas a mellkas deformitásai
A tyúkmell és tölcsérmellkas a mellkas deformitásai
A tyúkmell és tölcsérmellkas a mellkas deformitásai
Lányoknál a mellnövekedés a befelé húzódó tölcsérmellkast még inkább feltűnővé teszi. A fiatalokat főleg tinédzser korban zavarják ezek az elváltozások. Az érintettek jellemzően nagyon fáradékonyak, soványak, általában hanyag a tartásuk, a válluk is előreesik. A tölcsérmellkasnál gyakrabban fordul elő felső légúti megbetegedés, hörgő- és tüdőgyulladás. Ugyancsak gyakran jelenik meg asztma.

A tölcsérmellkas és a tyúkmell diagnózisa

Nagyon feltűnő kórképekről van szó, az orvosok már szemrevételezéssel és fizikális vizsgálattal fel tudják állítani a diagnózist. Tölcsérmellkasnál szükség lehet arra, hogy a beteget kardiológus - aki EKG-t is készít - és tüdőgyógyász is vizsgálja, megnézze, a létfontosságú szerveket mennyire nyomja a tölcsérmellkas. Szükség lehet röntgenfelvételre vagy CT-re is, ebből derülhet ki, mennyi hely van a szegycsont és a gerincoszlop között. Műtét előtt ezek a vizsgálatok mindenképpen szükségesek.

A tölcsérmellkas és a tyúkmell kezelése

Ha a mellkasdeformitás csak esztétikailag probléma, nem nagyon érdemes műtétileg kezelni, mert azt követően a hegek lesznek zavaróak. Ezek az operációk komoly beavatkozást jelentenek, csak akkor indokoltak, ha a mellkasdeformációk más panaszt is okoznak. E nélkül a kezelés módja gyógytorna, gyógyúszás, az izmok erősítése, illetve különféle légzésgyakorlatok végzése. Ezekkel az elváltozás ugyan nem szüntethető meg, de a további romlás megelőzhető.
Ha a műtétre nem csak esztétikai okok miatt van szükség, akkor azt érdemes 18 éves kor alatt elvégezni (a beavatkozásra általában 4 és 14 éves kor között kerül sor). Kicsi korban viszont még célszerű vele várni, mert lehet, hogy a probléma a gyerek fejlődésével rendeződik.
A tölcsérmellkassal mindenképpen foglalkozni kell, mert nem csak esztétikai probléma, azaz viselőjének nem csak pszichésen okoz gondot, annyira besüppedhet a szegycsont elé, hogy nagyon kevés hely marad a gerincoszlop és a szegycsont között. Emiatt ez az elváltozás életfontosságú szerveket, a tüdőt és a szívet is nyomhatja. Utóbbi légzési nehézséget, keringési elégtelenséget is okozhat. Ilyenkor minden esetben szükséges speciális vizsgálatokat, például CT-t is készíttetni. Ebből derülhet ki, hogy a szívnek, tüdőnek mennyi helye van. Ha túl kevés, és a létfontosságú szervek nem tudnak miatta megfelelően működni, mindenképpen műtétre van szükség, anélkül légzési vagy keringési szövődmények alakulhatnak ki. A műtét során a besüppedt középső részt kiemelik: a különböző deformitások korrigálására eltérő technikai megoldások léteznek.

A tölcsérmellkas és a tyúkmell szövődményei

Ha a tölcsérmellkas olyan mértékű, hogy szívet vagy a tüdőt is nyomja, akkor légzési vagy keringési szövődmények alakulhatnak ki.
A cikk elkészítéséhez nyújtott segítséget köszönjük dr. Kovács Jolán ortopéd főorvosnak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Délelőtt többnyire erősen felhős lesz az ég, de a déli területeken akár hosszabb időre is csökkenhet a felhőzet. Elsősorban az északkeleti határszélen lehet kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék. A délutáni órákban északnyugat felől elkezd csökkenni a felhőzet, estére sokfelé kiderül az ég, és ködfoltok képződnek. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. A csúcshőmérséklet az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű. Késő estére -4, +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.