A felmérések szerint az idősebbek eséseinek legalább egyharmada az otthoni biztonsággal van összefüggésben. Éppen ezért jelentősen csökkenthetjük az esések rizikóját, ha rendet tartunk a lakásban. Lássunk néhány gyakorlati tippet!
Alaposan takarítsunk ki, lomtalanítsunk és távolítsunk el minden olyan tárgyat, amely akadályozhatja a szabad és biztonságos mozgást. Lehetőleg ne tároljunk semmit a padlón, a papírokat, dobozokat, zacskókat, cipőket helyezzük polcra vagy szekrénybe. Nagy veszélyt jelenthetnek az összevissza tekergő drótok is. Ha tehetjük, csökkentsük a drótok mennyiségét, például vezeték nélküli eszközök beszerzésével.
A használati tárgyakat is rendezzük át úgy, hogy a leggyakrabban használtakat a lehető legkönnyebben lehessen elérni. Arra is ügyeljünk, ha ne kelljen a gyakorta használt tárgyakért lehajolni, mert a helyzetváltoztatás miatt megszédülhetünk , ez pedig szintén hozzájárulhat az eséshez.
Sokat tehetünk azért, hogy idős hozzátartozónk biztonságban érezze magát A fürdőszobában szereljünk fel kapaszkodókat, melyek megkönnyítik az egyensúly megőrzését a kádból vagy zuhanyzóból való ki- és beszállás során! A zuhanyzóba tegyünk egy stabil széket, és tisztálkodjunk ülve, a kád és a zuhanyzó aljára pedig tegyünk csúszásgátló alátétet.
Ügyeljünk a megfelelő világításra is: a sötétben vagy félhomályban könnyen megbotolhatunk vagy nekimehetünk valaminek. Jó szolgálatot tehetnek a különböző mozgásérzékelős fények, az éjszakai vagy biztonsági lámpák, vagy éppen a dupla villanykapcsolók (például egy hosszabb folyosó mindkét felén).
Amennyiben emeletes házban élünk, a lépcsők mellé mindenképpen szereljünk kapaszkodókat. Praktikus, ha az utolsó lépcsőfokot megjelöljük, vagy eltérő színűre festjük. Az idősebbeknél ugyanis a mélység érzékelése is változik, és azért is eleshetnek, mert nem ismerik fel azt, hogy máshogyan kell lépniük. Szintén ronthatja a mélységérzékelést a bi- vagy trifokális szemüveg is.