A túlsúlyosokat gyakran bélyegzik lustának és fegyelmezetlennek. Ez azonban hátrányosan érinti az egészségügyi ellátáshoz és a fontos információkhoz való hozzáférésüket is. A londoni egyetem professzora, Francesco Rubino által vezetett kutatócsoport ezért legutóbbi írásában egy nemzetközi egyetértési nyilatkozatot vázolt fel a testsúllyal kapcsolatos megbélyegzés eltöréséről. A nyilatkozatot egy nemzetközi konferencián dolgozták ki, amelyen számos szakmai társaság - többek között az Elhízáskutató Világszövetség, az Amerikai Diabétesz Társaság és Brit Diabétesz Társaság - is részt vett.
A gyerekeket és a nőket érinti leginkább
Az elhízás miatti diszkrimináció gyakrabban érinti a nőket, mint a férfiakat. Ám az elhízott gyerekek és fiatalok is gyakran élnek meg lelki és fizikai terrort a súlyuk miatt, ennek pedig súlyos pszichés következményei is lehetnek.
A problémát csak tovább súlyosbítja, ha a túlsúlyból és elhízásból eredő egészségügyi kockázatokhoz hozzáadódnak a stigmák okozta rizikók is. Ezt ugyanis megsínyli a lelki egészség, ez pedig ismét egészségtelen táplálkozáshoz és a fizikai aktivitás mellőzéséhez vezet - ezzel kialakul az ördögi kör.
Komoly következmények
A túlsúlyosokkal szembeni stigmák negatívan befolyásolhatják az érintettek foglalkoztatottságát, de az információkhoz és az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférésüket és azok minőségét is. Ugyanis már az egészségügyi dolgozók körébe is beszivárgott az elhízottakkal szembeni előítélet - figyelmeztetnek a kutatók.
Az egyik széles körben elterjedt vélemény szerint "csak akaraterő kérdése a túlsúlytól való megszabadulás". Ezért az elhízott emberekről azt feltételezik, hogy nincs önkontrolljuk és önfegyelmük. Ez azonban nem felel meg a tudomány mai állásának, miszerint a súlyszabályozás nem pusztán akarat kérdése, hanem biológiai, genetikai és környezeti tényezőktől is függ.