Sötét, vörös, barna vagy fekete pöttyök vannak a lábainkon? Ezt a jelenséget angolul „strawberry leg”-ként, vagyis „eperlábként” emlegetik, és ez egy igen találó elnevezés – a kis pontocskák ugyanis valóban az eper magjaira emlékeztetnek. De mi is pontosan az „eperláb”, mi okozza és mit tehetünk ellene? Mutatjuk.
Mi az „eperláb” és mitől alakul ki?
Az epermagokra emlékeztető pöttyök valójában nem mások, mint begyulladt szőrtüszők, illetve kitágult és eldugult pórusok – olvasható a Women’s Health ismertetőjében. A sötét pontokat az olajokból, elhalt hámsejtekből és baktériumokból álló szennyeződés hozza létre. Jellemzően a láb leborotválását követően, tehát nyáron válik látványossá a probléma.
Az eperláb hátterében a keratosis pilaris nevű bőrbetegség is állhat, amelyet a köznyelvben gyakran csirkebőrként vagy grízes bőrként emlegetnek. Egy makacs, de egyébként ártalmatlan esztétikai problémáról van szó, amely leginkább felkaron, a combon és fenéktájon jelenik meg, de akár a lábszárakon is kialakulhat, ha a szőrtüszők nyílása eltömődik. A probléma Leonard Bernstein bőrgyógyász szerint nagyjából az emberek 10-15 százalékát érintheti.
Azonban nem árt tudni, hogy az olcsó, vacak, vagy a már régi, elhasználódott, tompa élű borotvák is kiválthatják az eperlábat – csak úgy, mint a helytelen borotválkozási szokások. Ha tehát borotvahab vagy borotválkozógél nélkül szőrtelenítjük lábainkat, az könnyen nemcsak bőrirritáció, hanem a bosszantó fekete pöttyök megjelenésének kockázatát is jelentősen emeli. Hasonló rizikófaktort jelent, ha valakinek vastag és sötét testszőrzete van, illetve ha az illető fokozottan hajlamos a szőrbenövésre.
Mit tehetünk ellene?
Az eperláb megelőzésének és kezelésének egyik legegyszerűbb módja, ha felhagyunk lábunk borotválásával, és inkább más szőrtelenítési megoldást választunk – a szakember a lézeres szőrtelenítést vagy az epilálást tartja a legjobb választásnak az eperláb elkerülése érdekében. Ám ha mégis kitartunk a borotválkozás mellett, akkor ügyeljünk arra, hogy gyakrabban cseréljünk borotvát. A szőrteleníteni kívánt területen pedig mindig használjunk borotvahabot, borotválkozógélt, vagy szappant – a lényeg, hogy sose essünk neki szárazon a bőrünknek! Dr. Bernstein kifejezetten ajánlja borotválkozáshoz az antibakteriális szappan használatát, amely csökkenti a baktériumok mennyiségét a bőr felszínén.
Az irritáció megelőzéséhez elengedhetetlen továbbá, hogy a szőrtelenítés után se feledkezzünk meg bőrünk hidratálásáról. Erre a célra a Women’s Health által megkérdezett másik bőrgyógyász, Sapna Palep tejsavat vagy karbamidot tartalmazó hidratáló krémeket javasol, ezek ugyanis enyhén hámlasztják a bőrt, így jelentősen csökkentik benőtt szőrszálak esélyét.