A hajhullás gyakoribb az évszakváltások alkalmával , illetve, ha egészségtelenül táplálkozunk. Amikor azonban egyik tényező sem játszik közre, akkor sejthetően nagyobb a baj. Ha 100 szálnál több (marokszám) veszítjük el hajszálainkat, vagy ha foltosan hullik ki a hajunk, ha megváltozik a minősége, illetve, ha nőknél boltívessé válik a hajhatár, kezdjünk el aggódni.
Gomba
A hajhullás mellett vörös a fejbőre és viszket, illetve pikkelyesen hámlik? A tünetek gombára utalhatnak, melyet a Tinea capitis nevű gomba okoz. Házilag kezelni nem ildomos kezelni, forduljunk vele mihamarabb orvoshoz, mert kopasz foltokat okozhat.
Immunrendszeri zavar, stressz, vérszegénység, pajzsmirigyprobléma
Az alopecia areata foltos hajhullással jár, hátterében legtöbbször az immunrendszer zavara, gyulladásos góc, pajzsmirigybetegség, illetve a stressz és a vashiányos vérszegénység áll. A kezelése kétesélyes: ha szervi okokat nem találnak (ez részletes kivizsgálást követel: nőgyógyászt, az urológust, a fogorvost vagy a fül-orr-gégészt is fel kell keresni - vérvétel, belgyógyászati vizsgálat szükséges), akkor a lelki eredetre lehet következtetni, azaz a pszichés problémákat kell rendezni egy kiegyensúlyozott táplálkozás bevezetése mellett.
Hormonális probléma
Amennyiben a női szervezetben túlsúlyba kerülnek a férfi hormonok, szintén hajvesztést tapasztalhatunk, méghozzá a választéknál, illetve fejtetőn. Mellette erről a hormonális zavarról árulkodik a fénylő fejbőr és a hajszálak elvékonyodása. Ne habozzunk endokrinológus szakembert felkeresni!
Atkák
A "demodex folliculorum" egy apró, nyolclábú atka ( lásd a videót róla itt ), amely beépül a hajtüszőkbe és elszívja a táplálékot, ezzel a haj szerkezetének károsodását okozza. Végső soron ritkuló, egészségtelen hajat, hajvesztést és gyulladást okoz a környező szövetekben. A demodex teljes életciklusát a gazdaszervezeten élősködve tölti. Az atkák növekedése következtében a pórusok eltömődnek, és fertőzés alakul ki a környékükön. Napközben az atkák a tüszőkben maradva annak fehérjéit, táplálékait eszik, éjjelenként a fejbőrön párkereső útra szélednek, és intenzív mozgásukkal irritálják az idegvégződéseket, ami a fejbőrön viszkető érzést okoz. Ráadásul az atkákon számos baktérium is lehet, amely további fertőzés forrást és károsodást okozhat. A fejbőrön kívül a szemhéjakon, szempillákon, az arcon is megtelepednek és idült gyulladást, esetleg bőrdaganatot (basaliomát) okozhatnak.