Egyre elterjedtebbek az úgynevezett hypoallergén, irritációt nem okozó, kímélő dekorkozmetikai termékek , arckrémek. Vajon ezek a feliratok egyszerű reklámfogásnak számítanak, vagy ezek a termékek tényleg veszélyesek? Ha igen, miért? Az ok meglehetősen egyszerű: előfordul, hogy ártalmatlannak hitt festékek bőrbetegséget, gyulladást idéznek elő vagy allergiát váltanak ki.
Allergia vagy irritáció?
A festékek mellékhatásai közül meg kell különböztetni az allergizáló és az irritáló hatást. Az allergiás tünetek: erős viszketés, kivörösödés, duzzadás, mely a túlérzékenység mértéke szerint szóródhat, azaz más testrészeken szintén megjelenhet. Társulhat hozzá ajak-, illetve szemhéjduzzadás, könnyezés, orrfolyás, olykor torokszorítás és fulladásérzés is. Az allergiás tünetek többnyire a festék használatát követő 48-72 órában jelentkeznek. Az allergizáló anyagot tartalmazó festék a bőrhöz érve néha csalánkiütést is kiválthat. Ilyenkor a tünetek jelentkezése a bőrrel történt érintkezés 20. percétől várható.
Az irritatív bőrgyulladás kialakulása a festék felhasználása után azonnal bekövetkezik, és csupán arra a helyre korlátozódik, ahol az anyaggal érintkezésbe került. Nem viszket, inkább égő fájdalommal jár. Az irritatív bőrgyulladás kialakulása nem allergiás alapon történik. A víz, az alkáliák, a túl agresszív tisztítószerek, az alkohol kiszárítják, irritálják a bőrt. A szaruréteg kiszárad, a hámréteg berepedezik, a repedéseken áthatoló anyagok a bőrt begyullasztják.
Melyek a leggyakoribb allergizáló festékanyagok?
A legtöbb panaszt a PPD (parapheniléndiamin) okozza. Túlérzékenyítő hatása csaknem 100 éve ismert. Igen erős bőrgyulladást, sőt bevérzéseket is kiválthat. Egyes sötét színű szempillafestékek, szemhéjtusok, szemceruzák és hajfestékek tartalmazzák.
Szintén gyakori a kobaltérzékenység, amit a kék és zöld szemfestékek tartalmazhatnak.
A brillantvörös - az arcpirosítók és rúzsok festékanyaga - számos készítményben megtalálható allergizáló szer.
Fontos megemlíteni a különböző konzerválószerek okozta túlérzékenységet is. A tartósítószerek többsége a parabenekhez tartozik. Azokon a termékeken, ahol a csomagoláson feltüntetik az összetevőket, ez többnyire etil-, metil-, butil-, vagy prophil-paraben néven szerepel.
Alkalmazhatnak konzerválószerként higanyt is, bár ez inkább fehérítő hatása miatt kedvelt.
A túlérzékenység oka lehet a kolofónium is, melyet elsősorban szemhéjfestékek ragasztóanyagaként használ a kozmetikai vegyipar, de néhány arcfesték is tartalmazhatja.
Hogyan lehet megállapítani, hogy allergiás-e valaki?
A bizonyítás csak a beteg tesztelésével, azaz provokációjával oldható meg. A vizsgálat során a kérdéses allergént a már tünetmentes beteg hátbőrére helyezik fel, majd 48 órán keresztül ott hagyják. A bőrreakció értékelése 48 és 72 óra múlva történik, azaz a teljes vizsgálat 3 nap alatt zajlik le.
Mire kell az allergiásoknak figyelni?
- Kerülni kell minden olyan készítményt, melynek a csomagolásán nincsenek feltüntetve az összetevők.
- Egy termék megvásárlása előtt kis ingyenes mintával, az alkar bőrén ki kell próbálni a készítményt.
- Ajánlatos már a szer megvétele előtt a bőrgyógyász véleményének megkérdezése.
- Az allergia elkerülésének ugyanis egyetlen módja, ha az allergizáló anyagot következetesen elkerüljük.
Hogyan kerülhetjük el az irritatív mellékhatást?
- Kerülnünk kell az irritatív anyagok alkalmazását, mint pl. az alkoholt, a túl agresszív tisztítószereket (lúgos szappanok, samponok), a dauervizet.
- Gyulladt, sérült bőrre semmi esetre se alkalmazzunk - még "kendőzésként" sem - kozmetikai készítményeket.
- Az olyan emberek, akiknek a bőre pl. zsíros, korpádzó hámlásra hajlamos, esetleg értágulatokkal beszőtt vagy könnyen begyullad, ne használjanak kozmetikumot!
Mit jelent a "hypoallergén" megjelölés a kozmetikumokon?
Ezeket a termékeket allergiás bőrön, klinikai körülmények között tesztelték.
Vigyázat! Százszázalékos biztonságot a hypoallergén jelölés sem képes biztosítani. Előfordul ugyanis, hogy ezek a szerek nem teljesen mentesek az allergiát kiváltó anyagoktól, másrészt akármelyik anyag akármikor allergénné válhat.
Mit jelent a "bőrgyógyászatilag ellenőrzött" jelölés a kozmetikumokon?
Azt, hogy ezeket a készítményeket "csak" egészséges bőrű embereken próbálták ki.
Végezetül fogadjunk el még egy tanácsot: használjuk körültekintően a szépítőszereket, hiszen egy rosszul megválasztott szertől olyan tünetek jelentkezhetnek, amelyek átmenetileg "csúnyává" is tehetnek bennünket!