Elmarad a fürdőszolgáltatások árbevétele
A Világgazdaság közlése szerint Magyarországon a fürdőszolgáltatások árbevétele jelentősen elmarad a szálláshelyekétől és a vendéglátásétól: az egészségturizmus 155 milliárdos árbevétele mellett a szálláshelyeknek 71 milliárd forint árbevételük képződött tavaly, de a gyógyászati és egészségmegőrzési szegmensnek csak 13 milliárd.
2017-ben ez alapján 30 millió vendégéjszakát realizáltak hazánkban: hotelben 24,2 milliót, gyógyszállodában több mint 2,5 milliót költöttek el ebből. 2013-2017 között 17 százalékkal nőtt a külföldi vendégek száma, míg a belföldieké közel 68 százalékkal - mondta el Ruszinkó Ádám, a Magyar Egészségturizmus Marketing Egyesület elnöke. Érdekesség, hogy a gyógyszállodák honlapján az orvosokkal készült videókat negyvenszer többen nézik meg, mint azt, hány medence van. Míg 2013-ban 31,6 milliárd, tavaly már 48,6 milliárd forint volt ezeknek a szállodáknak a teljes árbevétele: ez 54 százalékos bővülést jelent.
Többségben önkormányzati tulajdonban vannak a gyógyfürdők
Tavaly csak 2,3 millióan vették igénybe a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő által kínált gyógyszolgáltatásokat Boros László Attila, a Magyar Fürdőszövetség elnökének elmondása szerint, pedig hazánkban több mint 1400 kút és termálforrás van, orvosilag bizonyítottan gyógyító hatású gyógyvízből pedig 256-féle. A magyarországi gyógyfürdők túlnyomó többsége önkormányzati tulajdonban van, a közcégeknek pedig egy versenypiacon kell megélniük, a szakemberek szerint ezért lenne fontos a fürdőszektor pénzügyi helyzetének rendezése.
Nemzetközi piacon is eladható lehetne
Könnyid László, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) elnöke szerint az első számú törekvés, hogy készüljön egy olyan nemzetközi kutatás, amely a nemzetközi piacon is eladhatóvá teszi a gyógyturizmust. Meglátása szerint míg Budapesten a konferenciaturizmusban, vidéken a gyógy- és egészségturizmusban lehetne kihasználni a tartalékokat. A szövetség elnöke problémaként említette, hogy a szállodák jó néhány évre megkapják a gyógyminősítést az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálattól (ÁNTSZ), de olyan jogszabályok alapján, amelyek már jó pár éve elavultak, mert a magyar jogalkotásból hiányzik, hogy időnként megvizsgálja, a jogszabály mennyire életképes.