A reggeli vagy az esti edzés jobb?

Egyénenként változó, hogy ki mikor szeret a nap folyamán edzeni, arról nem is beszélve, hogy a döntést például a munkahelyi beosztás is jelentősen befolyásolhatja. Lássuk, a személyi edző szerint mire kell odafigyelni, amikor igyekszünk beilleszteni a tréningeket a napirendünkbe.

Andi és Sanyi , a HáziPatika.com két életmódváltó újságírója immár több mint egy hónapja igyekszik egészségesebben élni a mindennapjait. Ha szeretne csatlakozni hozzájuk, a hat héten át tartó Életmódváltók program segítségével bármikor megteheti ide kattintva .

"Magamon is tapasztalom, hogy szellemi aktivitásra reggel vagyok a legalkalmasabb, edzésben viszont csak a délutáni órákban tudom kihozni magamból a maximumot. Mindenki máshogy működik, ezért érdemes egyénileg megtapasztalni, hogy kinek mi az optimális időpont az edzésre" - mondta el Kiss Gergely, az Életmódváltók program szakértője a WellnesCafénak . Hozzátette azonban, hogy azok számára, akik újonnan kezdenek sportolni, célszerű lehet reggeli időpontot választani. Este ugyanis fáradtan könnyebb lemondani a mozgásról, az ébredés utáni edzés viszont frissítően hat a szervezetre, utána pedig már csak az egyéb feladatainkra kell koncentrálnunk.

Fontos szempont, hogy semmiképpen se induljunk éhgyomorral edzeni, viszont hagyjunk legalább egy órát az elfogyasztott ételek kellő felszívódásához. Érdemes lassú felszívódású, alacsony glikémiás indexű szénhidrátokat és lassan felszívódó fehérjeforrásokat választani, így például zabot, hajdinát, bulgurt, quinoát és hozzá tojást, túrót vagy sovány húsokat. Semmiképpen sem érdemes elhagyni a reggelit mozgás előtt, mert a tévhitekkel ellentétben ez nem segíti a zsírégetést, viszont hozzájárul az izmok lebontásához. Edzés közben BCAA- és glutaminpor segítségével lehet ellensúlyozni a káros folyamatokat.

Kezdők számára érdemes lehet reggeli edzésidőpontot választani
Kezdők számára érdemes lehet reggeli edzésidőpontot választani

Rugalmas munkaidő vagy otthoni munkavégzés mellett szóba jöhetnek akár napközbeni, délutáni időpontok is a testmozgáshoz. Étkezés szempontjából ez egy szerencsésebb helyzet, hiszen eddigre már túl vagyunk két-három étkezésen is, ezáltal jó eséllyel elegendő energia áll a testünk rendelkezésére a fizikai igénybevételhez. Edzés után viszont mindenképpen javasolt újratölteni a kiürült szénhidrátraktárakat, amihez gyors felszívódású szénhidrátokra van szükség. E téren jó forrás lehet például a rizs. Egy óra elteltével pedig lassú felszívódású szénhidrátokkal és fehérjékkel stabilizálhatjuk a vércukorszintünket.

Ami az esti edzéseket illeti, ilyenkor is fontos odafigyelni a megfelelő tápanyagbevitelre. Habár normálisan este már kevesebbet eszünk, a mozgás ezt módosítja, ezáltal nem szabad éheztetni a szervezetünket. Persze az optimális mennyiséget érdemes megtalálni, a felesleges szénhidrátokat ugyanis zsírként raktározza el a szervezet.

Mi a helyzet azokkal, akik csak éjszakába nyúlóan tudják beilleszteni a napjukba a testmozgást? Milyen egyéb szempontokat vegyünk még figyelembe a számunkra legjobb időpont kiválasztásánál? A személyi edző további tanácsait a WellnesCafé cikkében olvashatja el.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra