"Magamon is tapasztalom, hogy szellemi aktivitásra reggel vagyok a legalkalmasabb, edzésben viszont csak a délutáni órákban tudom kihozni magamból a maximumot. Mindenki máshogy működik, ezért érdemes egyénileg megtapasztalni, hogy kinek mi az optimális időpont az edzésre" - mondta el Kiss Gergely, az Életmódváltók program szakértője a WellnesCafénak . Hozzátette azonban, hogy azok számára, akik újonnan kezdenek sportolni, célszerű lehet reggeli időpontot választani. Este ugyanis fáradtan könnyebb lemondani a mozgásról, az ébredés utáni edzés viszont frissítően hat a szervezetre, utána pedig már csak az egyéb feladatainkra kell koncentrálnunk.
Fontos szempont, hogy semmiképpen se induljunk éhgyomorral edzeni, viszont hagyjunk legalább egy órát az elfogyasztott ételek kellő felszívódásához. Érdemes lassú felszívódású, alacsony glikémiás indexű szénhidrátokat és lassan felszívódó fehérjeforrásokat választani, így például zabot, hajdinát, bulgurt, quinoát és hozzá tojást, túrót vagy sovány húsokat. Semmiképpen sem érdemes elhagyni a reggelit mozgás előtt, mert a tévhitekkel ellentétben ez nem segíti a zsírégetést, viszont hozzájárul az izmok lebontásához. Edzés közben BCAA- és glutaminpor segítségével lehet ellensúlyozni a káros folyamatokat.
Rugalmas munkaidő vagy otthoni munkavégzés mellett szóba jöhetnek akár napközbeni, délutáni időpontok is a testmozgáshoz. Étkezés szempontjából ez egy szerencsésebb helyzet, hiszen eddigre már túl vagyunk két-három étkezésen is, ezáltal jó eséllyel elegendő energia áll a testünk rendelkezésére a fizikai igénybevételhez. Edzés után viszont mindenképpen javasolt újratölteni a kiürült szénhidrátraktárakat, amihez gyors felszívódású szénhidrátokra van szükség. E téren jó forrás lehet például a rizs. Egy óra elteltével pedig lassú felszívódású szénhidrátokkal és fehérjékkel stabilizálhatjuk a vércukorszintünket.
Ami az esti edzéseket illeti, ilyenkor is fontos odafigyelni a megfelelő tápanyagbevitelre. Habár normálisan este már kevesebbet eszünk, a mozgás ezt módosítja, ezáltal nem szabad éheztetni a szervezetünket. Persze az optimális mennyiséget érdemes megtalálni, a felesleges szénhidrátokat ugyanis zsírként raktározza el a szervezet.
Mi a helyzet azokkal, akik csak éjszakába nyúlóan tudják beilleszteni a napjukba a testmozgást? Milyen egyéb szempontokat vegyünk még figyelembe a számunkra legjobb időpont kiválasztásánál? A személyi edző további tanácsait a WellnesCafé cikkében olvashatja el.