Két újságíró kollégánk úgy döntött, hogy belevág az életmódváltásba. Mint azt korábban megírtuk , Sanyi és Andi az elkövetkező három hónapban teljesen megreformálja táplálkozását, és a rendszeres testmozgást is mindennapos rutinná teszik.
Életmódváltás: az első lépések
Andi és Sanyi mozgási állapotfelmérését a program személyi edzője, Kiss Gergely végezte. A szakértő mindkettejük testméreteit és testsúlyát lemérte és feljegyezte: ezekből az adatokból látható és mérhető majd a változás, amelyet az életmódváltó program során a két résztvevő elér. Emellett pedig az erőnlétüket is felmérték: mindketten a lépcsőzőgépen, illetve néhány alapvető mozgás végrehajtásával (például fekvőtámasz, plank, falnál guggolás) tesztelték, hogy milyen formában is vannak.
"Az állapotfelmérés után jól látható, hogy mind Andinál, mind Sanyinál ugyanannyira fontos lesz az állóképesség fejlesztése, mint az, hogy külsőleg mennyit formálódik a testük. Szívük és tüdejük egyelőre nincs hozzászokva a fizikai terheléshez, ezért arra is szeretnék nagy hangsúlyt fektetni a következő hetekben, hogy a keringési és a légzőszervrendszert fejlesszük" - mondta Kiss Gergely. Szerkesztőként mindkét kollégánkat a monitor elé köti a munkája, az ülő életmód miatt pedig nyugalmi állapotból a mozgás hatására túl hirtelen emelkedik meg a pulzusuk. Mivel állóképességük alacsony, terhelés hatására az izmok gyorsabban használják fel a tápanyagot és az oxigént, mint ahogyan a szív az izmokba tudná szállítani, így anaerob állapot lép fel, és jön a hirtelen, kellemetlen savasodás. Ezen kell változtatni - hangsúlyozta a személyi edző.
Andi és Sanyi is megkapták az edzéstervüket. Minden második héten növekszik majd a terhelés a program során, és az elvégzendő gyakorlatok is komplexebbé válnak majd, ahogy erősödnek, és ahogy javul a testtudatuk. Sanyi hetente kétszer mozog majd, edzéseit 20 perc könnyű futással indítja, majd pedig saját testsúlyos, illetve súlyzós gyakorlatokat fog otthon végezni. Mivel kezdő, ezért egy izomcsoportra nem végez majd sok gyakorlatot, hogy elkerülhesse a sérülést és a túlterhelést. Andi is kétszer edz majd minden héten, ő viszont edzőteremben csinálja meg a neki szánt gyakorlatokat.
Minden kezdet nehéz, ez az életmódváltásra halmozottan igaz. Kezdetben kínzó lehet az izomláz , és türelmesnek is kell lenni, hiszen a változás, izmosodás, fogyás nem következik be már az első alkalom után. "Érdemes kitartani és megküzdeni a nehézségekkel, mert a befektetett erőfeszítés megtérül, és hamarosan testünkben és lelkünkben is érezni fogjuk a mozgás hatásait" - mondja a személyi edző.