A magyar kormány benyújtotta észrevételeit a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához Karsai Dániel ügyében. A most 46 éves alkotmányjogász azért pereskedik, hogy maga dönthessen a saját élete végéről. Tavaly nyáron diagnosztizáltak nála ALS betegséget, ami a központi idegrendszer mozgásért, beszédért, nyelésért és légzésért felelős izmainak pusztulásával, idővel teljes bénulással és fulladással jár. A magyar kormány azt állítja, hogy a Bíróság által a jelen ügyben felvetett valamennyi kérdésre a Pretty kontra Egyesült Királyság ügyben hozott ítéletben már válaszoltak. Annak idején egy hasonló ügyben Diane Pretty, egy szintén halálos betegséggel küzdő nő kérését az Emberi Jogok Európai Bíróság nem fogadta el – írja a 444.
Korábban egy másik beteget már elutasítottak
Diane Pretty egy brit nő volt, aki a 2000-es évek elején az Egyesült Királyságban az eutanáziára vonatkozó törvényekről szóló vita középpontjába került. Megpróbálta megváltoztatni a brit törvényeket, hogy véget vethessen saját életének, mert halálos betegsége, a motoros neuronbetegség miatt óriási fájdalmai voltak.
A brit bíróság nem fogadta el Pretty érveit, és a Lordok Háza, Nagy-Britannia legfelsőbb bírósága végül elutasította az ügyét. Ezt követően az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordult ő is. A testület a Pretty kontra Egyesült Királyság ügyben úgy ítélte meg, hogy az Emberi Jogok Európai Egyezménye nem biztosít jogot a halálhoz, így az ehhez a bírósághoz benyújtott fellebbezése szintén sikertelen volt. Pretty 2002. május 11-én, 43 éves korában halt meg, addigra egy sor tüdő- és mellkasi probléma miatt teljesen leépült. A magyar kormány most tehát leginkább erre, a már lefolytatott eljárásra hivatkozva ezt írja Karsai ügyében: „fenti okok miatt a kormány kéri a Bíróságot, hogy a kérelmet nyilvánítsa elfogadhatatlannak.”