Több mint 150 tünetet foglal magába, amelyek között testi és lelki panaszok egyaránt szerepelnek. Súlyossága változó: van, akinél átmeneti munkaképtelenséget okoz, viszont akad olyan nő is, aki nem érzékel belőle szinte semmit.
A panaszok
A tünetek nagyon sokfélék. Lelkileg sokaknak megterhelő ez az időszak, hiszen hangulati zavarokat, mint például depressziót , szorongást, ingerlékenységet okoz, illetve olyan mentális problémák is jellemezhetik, mint csökkent koncentrációkészség vagy döntésképtelenség. Az erős alhasi görcsök mellett fokozottan érzékenyek ilyenkor a mellek, jelentkezhet fejfájás, illetve emlő- és ízületi fájdalmak is. A menstruációt megelőző napokban a nők szenvedhetnek álmatlanságtól vagy túlzott aluszékonyságtól is, előfordulhat kívánósság, de étvágytalanság is. Jellemző a puffadás, a testsúly növekedése és a csökkent vizeletelválasztás. Sokan panaszkodnak ilyenkor pattanásokra , illetve a haj túlzott zsírosodására.
A kezelés
A PMS tüneteinek kezelése alapvetően három alapkőre épül: a mozgásra, a megfelelő táplálkozásra és ha ezek nem hozzák meg a kívánt eredményt, gyógyszeres kezelésre is szükség lehet. A rendszeres testmozgás sok szempontból hasznos, többek között a hormonális egyensúly fenntartásában is nagyon sokat segít. Ugyanis azoknál, akik heti 3-4 alkalmat mozognak, jóval kisebb a szorongás és a depresszió esélye, amelyek a PMS kellemetlen tünetei közé tartoznak.
Ezekben a napokban a nők jobban kívánják a szénhidrátot, és jó hatással is van rájuk, ha többet esznek belőle. (Bár - mint általában - érdemesebb ilyenkor is az összetett szénhidrátok felé fordulni, például a teljes kiőrlésű termékekhez .) Ezzel együtt érdemes csökkenteni az alkohol, a koffein és a cukor fogyasztását.
A PMS tüneteinek enyhítése céljából nem szokás gyógyszerekhez fordulni, de bizonyos helyzetekben indokolt lehet. A szorongás és depresszió ellen hatásosak lehetnek a különböző antidepresszánsok vagy szorongásoldók, de ezeket szigorúan csak orvosi felügyelet mellett lehet szedni, hiszen meglehetősen addiktívak. Az orvos a csökkent vizeletelválasztás ellen vizelethajtókat írhat fel, illetve nagyon erős hasi görcsök esetén hasznos lehet egy jól megválasztott fogamzásgátló . Az alhasi fájdalom ellen pedig vény nélkül kapható mestruációs görcsoldók széles választékából válogathatunk.