Home office a gép előtt? 7 tanács derékfájás ellen

Otthon nem mindenkinek van olyan széke, asztala, amelynek segítségével kényelmesen tudna dolgozni. Ez azonban számos egészségügyi problémához, például derékfájáshoz vezethet.

A home office egyik nagy hátránya az lehet, hogy otthoni körülmények közt nem elég ergonomikus a munkaállomás. Vagyis nem megfelelő széken, asztalnál, rosszul beállított gépnél, rossz tartással ülünk napi 6-8 órát. Dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos hasznos tanácsokkal segít a derékfájdalom kiküszöbölésében.

Akut derékfájástól a porckorongsérvig

Az egész napos ülés nemcsak akut fájdalmakat okozhat, de hosszabb távon akár a porckorongsérv kialakulásához is hozzájárulhat. Éppen ezért nagyon fontos lenne hangsúlyt fektetni a megelőzésre, illetve kialakult fájdalmak esetén mielőbb segítséget kérni. Ugyanis a kezeletlen fájdalom miatt automatikusan kényszertartást veszünk fel, ami tovább súlyosbítja a panaszokat és akár tartós egészségromlást is eredményezhet - hangsúlyozza Páll doktor.

"A műtét előtti két hét maga volt a pokol" Először lumbágóval kezelte Vajkovszky Józsefnét az a háziorvos, akit az asszony egyre kellemetlenebbé váló tüneteivel felkeresett. Miután a terápia nem segített, idegsebészhez fordult, aki megállapította, hogy gerincsérve van, de nem szükséges műteni. A sérv pár hónappal később kiszakadt. Vajkovszkyné - bár "csak" két hetet kellett várnia az akkor már elkerülhetetlen operációra - pokolként írja le azt a néhány napos időszakot. Az állapota jelenleg kielégítő, azt viszont sajnálja, hogy nem biciklizhet többé. Betegtörténetünket itt olvashatja.

7 hasznos tipp derékfájás ellen home office üzemmódban

1. A legfontosabb dolog, hogy ülőmunkánkat ergonomikusan kialakított munkaállomáson végezzük. Ha számítógépen dolgozunk, a monitor lehetőleg szemmagasságban helyezkedjen el, pont velünk szemben. A szék kiválasztásánál is érdemes tekintetbe venni, hogy állítható magasságú, kartámaszú és háttámlájú és lehetőleg rugalmas legyen.

2. A hagyományos, merev irodai vagy étkezőszékek helyett használhatunk térdeplő székeket vagy ülőlabdákat is. Az előbbiek a gerinc fiziológiás görbületét segítik megtartani, míg az ülőlabdákon észrevétlenül, de folyamatosan egyensúlyoznunk kell, így a törzsstabilizáló izmaink folyamatosan aktiválva vannak.

Az egész napos ülés hosszabb távon akár a porckorongsérv kialakulásához is hozzájárulhat
Az egész napos ülés hosszabb távon akár a porckorongsérv kialakulásához is hozzájárulhat. Fotó: Getty Images

3. Ha csak hagyományos szék van otthon, beszerezhetünk olyan párnákat, amelyek segítik a helyes ülést. Választhatunk dinamikus ülőpárnát (dynair), ékpárnát vagy hengerpárnát. Ha ezek sem állnak rendelkezésre, az is jelent egy kis segítséget, ha egy egyszerű párnát teszünk a hátunk mögé.

4. Akkor ülünk helyesen, ha a törzsünk és a combunk, valamint a combunk és a lábszárunk 90 fokos szöget zár be egymással. Figyeljünk rá, hogy a térdhajlatunkat ne nyomja a szék, a talpunk pedig kényelmesen a talajra érjen. A helyes ülő testtartás kialakításának alappillére a medence megfelelő állása. Húzzuk ki magunkat, billentsük egészen hátra, majd előre a medencénket. Ezt végezzük el néhányszor, majd középen állítsuk meg a mozgást, így találhatjuk meg a medence ideális állását.

5. A karunkat is tartsuk helyesen: gépeléskor az alsó karunk legyen párhuzamos a talajjal, a könyökünk az alkarral derékszöget zárjon be.

6. Iktassunk be óránként 5-10 perc szünetet, amikor mozgunk. Nagyon jó hatású, ha guggolunk néhányat vagy ha lehetőség van rá, végzünk pár fekvőtámaszt. Bizonyos teendőket - például a telefonálást - eleve végezhetünk sétálva.

7. Masszírozzuk, nyomogassuk végig a fájós részeket, a derekat, a vállat, a nyakat, a karokat. Ha a derekunk fáj, szorítsunk egy teniszlabdát a fal és a hátunk közé, és különböző irányokban azzal masszírozni magunkat.

A tünetek néha csak lassan alakulnak ki

Azt is tudni kell, hogy a hosszú távon, rossz körülmények közt végzett ülőmunka hozzájárulhat a porckorongsérv kialakulásához. A porckorongsérv mindenképpen fájdalmat okoz, akár kiszakad, akár nem. A heves fájdalom mellett gyakoriak még a kisugárzó panaszok, nyaki sérv esetében a karokba, ágyéki sérvnél a lábakba. A tünetek néha csak lassan alakulnak ki. Sok esetben neurológiai panaszok is jelentkezhetnek, mint a végtagok izmainak gyengülése, érzészavarok (zsibbadás, érzéketlen bőrterületek), de a legsúlyosabb esetben a széklet és vizeletürítés kontrolljának zavara is megjelenhet - ismerteti dr. Páll Zoltán.

Ha ilyen tüneteket tapasztalunk, jelen helyzetben először hívjuk fel háziorvosunkat, aki el tudja mondani, hová fordulhatunk. Amint pedig a járványhelyzet engedi, mindenképpen forduljunk orvoshoz a tünetek okának tisztázása végett.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra