A legalapvetőbb osztályozás szerint léteznek primer és szekunder fejfájások , az előbbi csoportba azok tartoznak, melyeknek nincs nyilvánvaló fizikai oka, míg a másodikba azok, melyek betegségek vagy egyéb körülmények (pl. másnaposság) miatt alakulnak ki. A leggyakoribb fejfájások a migrén, a tenziós és a cluster fejfájás. Nézzünk néhány ritkább típust!
Cevicogenikus fejfájás
Erre a típusra a nyak hátsó részéről induló, a koponyába kisugárzó fájdalom, emellett pedig a nyakon, illetve a hát felső részén található izmok merevsége, feszessége, görcsössége is jellemző. Oka a rossz, görnyedt testtartás, mely túlságosan nagy terhelést ró a nyaki csigolyákra. A gyerekeknél, fiataloknál gyakori fejfájástípus.
Arteritisz-fejfájás.
Ennek a fejfájásnak az oka a halántékkörnyéki erek gyulladásán keresendő. A tünetei közé tartozik még az állkapocsfájdalom, a homályos vagy kettős látás, a fejbőr érzékenysége, a láz és a fogyás. Főleg az ötven év felettieket érinti, és ha nem kezelik, akár a látás teljes elveszítését is okozhatja.
Jégcsákány-fejfájás
Ez a jellegzetes fejfájás akkor jelentkezhet, ha nagyon hideg italt vagy ételt fogyasztunk. Az éles fájdalom a homlokban, az orr fölötti területen érezhető, kísérőtünetei a könnyezés, a kivörösödő szem, az orrdugulás.
Köhögési fejfájás
Köhögés, tüsszentés vagy orrfújás után jelentkezik, ilyenkor ugyanis megnőhet a fejben a nyomás. Amilyen hirtelen jön, olyan hirtelen el is múlik.
Szex közbeni fejfájás
Tompa, a fej mindkét oldalát érintő fejfájás, mely a szexuális érintkezés alatt kezdődik és orgazmus közben a legrosszabb. Ezen fejfájástípus oka ismeretlen, de valószínűleg a nyomáskülönbség okozza.
Mikor forduljunk orvoshoz?
A legtöbb esetben a fejfájás olyan gyorsan elmúlik, ahogyan megjelenik, de vannak bizonyos figyelmeztető jelek, amelyek miatt mindenképpen orvoshoz kell fordulni. A súlyos betegségekkel együttjáró és a "jóindulatú" fejfájások tünetei között ugyanis nincs túl sok különbség.
Keressük fel az orvosunkat, ha ötven év felettiek vagyunk és új típusú, korábban még nem tapasztalt fejfájásunk van; ha nagyon erőteljes és nagyon hirtelen fejfájásunk van (a fájdalom néhány perc alatt válik szinte elviselhetetlenné); ha a fejfájások intenzitása vagy gyakorisága egyre nő; ha ismert daganatos betegségünk van vagy HIV-pozitívak vagyunk, és így jelentkezik a gyakori, súlyos fejfájás. Akkor is forduljunk szakemberhez, ha a fejfájás mellé egyéb tünetek is társulnak, például láz, izommerevség, kiütések; ha a fejfájás a mentális képességek, a személyiség megváltozásával, illetve eszméletvesztéssel jár együtt.