Az izomfájdalom normális, ha pontosan meg tudjuk határozni, hogy minek az eredménye - például, ha előző nap sokat guggoltunk vagy bicepszre gyúrtunk -, illetve, ha pár nap, maximum egy-két hét alatt elmúlik. Amennyiben azonban két hétnél tovább tart, diszkomfortérzést okoz, esetleg éles fájdalmat érzünk, és már a mindennapi tevékenységeinket sem tudjuk elvégezni, nagy az esélye, hogy valamilyen komolyabb, kezelést igénylő probléma áll a háttérben - idézi a thehealthy.com dr. George Kannankerilt, a chicagói NorthShore University HealthSystem fizikális medicinával és rehabilitációs orvoslással foglalkozó szakemberét. De mi okozhat izomfájdalmat? A weboldal cikke alapján összegyűjtöttük a leggyakoribb mögöttes tényezőket.
Fibromyalgia
Elképzelhető, hogy az izomfájdalmat fibromyalgia idézi elő. Az American College of Rheumatology (ACR) leírása szerint a fibromyalgia egy reumatológiai kórkép, amely testszerte jelentkező fájdalmat, érzékenységet idéz elő, ezenkívül fáradtságot, alvásproblémákat is tapasztalhat a beteg. A megfelelő diagnózis felállítása sokszor évekbe telik: a fibromyalgia tünetei nem túl specifikusak, így könnyű összetéveszteni más betegségekkel. Gyakran jár együtt irritábilis bél szindrómával, illetve nyugtalan láb szindrómával.
Reumatoid arthritisz
A reumatoid arthritisz egy autoimmun reumatológiai betegség, lényege, hogy az immunrendszer tönkreteszi az ízületi porcokat, aminek súlyos mozgáskorlátozottság a következménye. A betegség elsősorban a kéz és láb kisízületeit, a csuklót és a bokát, illetve a térdet károsítja. Az egyik legtipikusabb tünete az ujjak deformáltsága. És hogy miért járhat a reumatoid arthritisz izomfájdalommal? "Az izmok működése egyszerű: vagy összehúzódnak, vagy ellazulnak. Ha a test valamely területén fájdalom jelentkezik, az izmok, mintegy védekezőintézkedésként összehúzódnak. A vállunkban lévő gyulladt ízületek miatt például fájdalmas izomgörcsöket tapasztalhatunk az említett területen" - magyarázza dr. Kannankeril.
Lyme-kór
Izomfájdalom esetén Lyme-kórra főleg akkor gyanakodhatunk, ha a közelmúltban olyan területen jártunk, ahol esetleg megcsíphetett minket egy kullancs. Egy bakteriális fertőzésről van ugyanis szó, amit a Borrelia burgdorferi nevű baktérium okoz, és amit az erdős területeken élő kullancs csípése terjeszt. Először bőrtüneteket (például a Lyme-folt, a kullancscsípés körül kialakult ovális bőrpír), majd gyakran idegrendszeri elváltozásokat okoz, később, kezeletlen esetekben pedig ízületi és izomfájdalmakkal jár. Antibiotikummal kezelik, és ha jól választják meg a készítményt, illetve megfelelő ideig adják, a fertőzés gyógyítható.
Rhabdomyolysis
A rhabdomyolysis a harántcsíkolt izmok károsodásának következtében jön léte: ilyenkor az izomsejtek szétesnek, elpusztulnak, ezért az izomban lévő mioglobin nevű fehérje fölszabadul, bejut a vérbe, majd kiválasztódik a vesében. Mindez a szervezet egészében, így a vesében is okozhat elváltozásokat. A folyamatot elindító sérüléseknél izomfájdalom, izomfeszülés, izomgyengeség jelentkezhet, bár nem mindenkinél. Légzési nehézség is előfordulhat, valamint az, hogy az érintett vizelete sötétebbé válik.
Influenza
Az influenza egy vírusos megbetegedés, amely ugyancsak járhat izomfájdalommal. Olyan tünetek utalhatnak egyebek mellett még rá, mint a láz, a hidegrázás, a fejfájás, a gyengeség és a torokfájás. Amennyiben elkaptuk a fertőzést, kiemelt fontosságú, hogy maradjunk ágyban, kerüljük az erőfeszítéseket és sok folyadékot igyunk. A panaszok mérséklésében a megfázásnál is alkalmazható, vény nélkül kapható szerek segíthetnek. Az influenzát sokan nem veszik komolyan, pedig súlyos szövődményei lehetnek, például tüdőgyulladás is kialakulhat érintetteknél.
A megelőzés leghatékonyabb módja a védőoltás.
Gyógyszermellékhatás
Nemcsak különféle betegségek okozhatnak izomfájdalmat, előfordulhat, hogy valamelyik általunk szedett gyógyszernek van ilyen mellékhatása. Dr. Kannankeril szerint, amennyiben ez bizonyítást nyer, kezelőorvosunk valószínűleg másik készítmény szedését javasolja majd nekünk.
Ha régóta tartó, kínzó izomfájdalmunk miatt orvoshoz fordulunk, mindenképpen beszéljünk neki az egyéb tüneteinkről is - persze, csak ha vannak. Különösen azokat érdemes megemlíteni, amelyek az izomfájdalommal egy időben jelentkeztek. Ez segítheti a pontos diagnózis minél hamarabbi felállítását, hangsúlyozza dr. Kannankeril.