„Mit tanácsolnál annak a szülőnek, aki először megy kórházba a gyermekével?” – tette fel a kérdést Facebook-követőinek a Bethesda Gyermekkórház. A poszt alatt 24 óra alatt több tucatnyian osztották meg legjobb tippjeiket. Az alábbiakban ezekből válogatunk.
Praktikus bepakolás
Az egyik hozzászóló azt javasolta szülőtársainak, hogy a gyermek mellett figyeljenek a saját szükségleteikre is. Érdemes tehát bepakolni a felnőtt részére is poharat, kis törölközőt, fogkefét, fésűt, kényelmes váltócipőt és váltóruhát, valamint plédet és ételt.
Sokak szerint a kórházi csomag kötelező eleme a játék, illetve a gyereknek és a felnőttnek is ajánlott betenni 1-2 könyvet. Jó szolgálatot tehet továbbá a fülhallgató és a füldugó is.
Nyugalom, lelki erő, türelem
A praktikus tanácsokat megosztók mellett a többség inkább a lelki felkészüléshez igyekezett támogatást nyújtani a gyermekükkel kórházba készülő szülőknek. Egyikük szerint a lelki erő azért különösen fontos, mert iszonyatos érzés egy szülőnek, hogy kiszolgáltatva látja a gyermekét.
„Minden helyzetben őrizze meg az anya a nyugalmát, még a legkeményebb helyzetekben is. A gyermeknek az egy fél gyógyulás” – fogalmazott egy másik kommentelő. De volt olyan is, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy „az idegesség csak ront mindenki helyzetén”.
Egy hozzászóló megnyugtatott mindenkit: „természetesen minden szülő ilyenkor gombóccal a torkában, gyomorideggel indul”. Ennek ellenére ő is azt javasolta, hogy mindezt próbálják meg az anyukák és az apukák nem kimutatni a gyerekeknek, mert ha megérzik a szülőkön a félelmet, akkor nehezebben bíznak majd meg az orvosokban, pedig az együttműködéshez és a gyors gyógyuláshoz ez elengedhetetlen.
A türelem, a kedvesség és a mosoly fontosságára mutatott rá egy anya, aki a következőket írta: „Próbáljátok szülőként megőrizni a hidegvéreteket és a mosolyt. Jót tesztek vele a beteg kicsinek, magatoknak és azoknak is, akik ellátják a gyerekeket. A mosoly mellett a másik, hogy merjetek kérdezni. Nem mindig van idejük azonnal válaszolni, ha »helyzet« van, de én sosem maradtam kétségek között és engem ez megnyugtatott a nehéz pillanatokban.” Egy többgyermekes, tapasztalt szülő pedig mindezek mellett arra hívta fel a figyelmet, hogy nagyon nem mindegy, mivel kerül kórházba a család.
Az én kisfiamnak 9 hónaposan nyitott motoros szívműtétje volt. Korábban a (most már) nagylányommal voltam 1-szer kórházban 1 eldurvult gyomorinfluenza miatt. Össze sem hasonlítható a kettő, nyilván. Aki az utóbbihoz hasonlóval kerül be, annak azt üzenném, örüljön, hogy nem a szívét kell megműteni. Akinek meg komoly műtétje lesz, mint a kisfiamnak: kitartás, és ne vonj meg se magadtól, se a gyerekedtől semmilyen apró kényeztetést, könnyebbséget, ami adódik, megérdemlitek nagyon. És mindenre fel kell készülni, hogy csak pozitív meglepetés érhessen” – olvasható a hozzászólásban.