Önzetlen jó cselekedeteinkkel nemcsak másoknak segíthetünk, hanem saját magunknak is. Egy friss tanulmány szerzői ugyanis azt állítják, hogy megkönnyebbülést hozhat, illetve fájdalomcsillapító hatással is járhat, ha jót teszünk másokkal. A tudósok vizsgálatai szerint nemcsak az egészséges felnőttek akut fizikai fájdalmát csillapította, ha valami jót cselekedtek, hanem a rákbetegek krónikus fájdalmát is.
A jótett csökkenti a fájdalmat
A tudományos írást jegyző, Kínában dolgozó szakértők 280 embert vontak be munkájukba két pilot tanulmány és három kísérlet keretében. Az egyik tudományos kísérletben arra kérték a résztvevőket, hogy adjanak vért. Azok, akiknek azt mondták, hogy ezzel egy földrengés sérültjein segíthetnek, kisebb fájdalomról számoltak be, mint azok, akiknek egy rutinvizsgálattal indokolták a tudósok a vérvételt - pedig az első csoportnál használtak nagyobb tűt.
A második kísérletbe rákbetegeket vontak be, és azt tapasztalták, hogy enyhébb volt a páciensek fájdalma, amikor társaiknak főztek vagy segítettek takarítani, mint akkor, amikor mindezt saját maguk miatt tették. A harmadik kísérlet résztvevői pedig enyhe áramütést kaptak - ez viszont sokkal kevésbé fájt nekik, ha előtte árvák megsegítésére adakoztak.
A kísérletek eredményei a tudósok szerint annyira egyértelműek, hogy a kutatás vezetőinek egybehangzó véleménye szerint az önzetlen segítségnyújtást akár különböző viselkedésterápiák és fájdalomcsillapító gyógyszeres kezelések kiegészítéseként is lehetne alkalmazni a jövőben.