Egy igazi hungarikum, a pirospaprika csípős anyagának alkalmazásával keres gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító megoldásokat az a fiatal magyar kutató, akit a "L'Oréal-UNESCO A Nőkért és a Tudományért magyar ösztöndíj" elnevezésű program keretében tüntettek ki múlt héten a Magyar Tudományos Akadémián.
Egy a Pécsi Tudományegyetem kutatócsoportjában dolgozó fiatal magyar tudós nőnek köszönhetően a magyar konyha tipikus és kedvelt fűszernövénye segíthet a jövő fájdalomcsillapító csodaszerének kifejlesztésében, melynek egyszer majd a népbetegségnek számító ízületi gyulladásos megbetegedések gyógyításában lehet szerepe.
A 29 éves Sándor Katalin kutatónő eddigi kutatási eredményeit a Magyar Tudományos Akadémián ismerték el a múlt héten, hiszen elnyerte a "L'Oréal-UNESCO A Nőkért és a Tudományért magyar ösztöndíjat", mely program célja, hogy felhívja a társadalom figyelmét a tudományos életben gyakran háttérbe szoruló tehetséges hölgyek kutatási eredményeire, és segítséget nyújtson számukra a kutatómunka folytatásához.
Idén Sándor Katalin mellett két másik különleges tehetségű magyar tudós munkáját is elismerték a díjjal. A budapesti Kutasi Kinga (fizikus) egy egyedülálló sterilizációs (műszer-fertőtlenítő) módszer kifejlesztésén dolgozik, a debreceni dr. Papp Mária belgyógyász pedig a jelenleg még gyógyíthatatlan gyulladásos bélbetegségek kialakulásának okát kutatja.
Magyarországon először nyolc éve hirdették meg azt a kutatói ösztöndíjprogramot, amelynek védnöke a Magyar Tudományos Akadémia. A külföldön már évtizedes hagyománnyal rendelkező program hazai változatára minden évben olyan fiatal (30, 35 és 45 év alatti) tudós nők nyújthatják be pályázatukat, akik a magyar felsőoktatási kutatási intézményekben, illetve az MTA kutatóintézeteiben dolgoznak. Az ösztöndíj egyedülálló a hazai közéletben: csak nőknek szól, fiatal magyar kutatónőket támogat és az ország bármely pontjáról lehet pályázni rá. Az alapítók törekvése az, hogy a tudománnyal foglalkozó hölgyeket minél többen megismerjék – támogatva ezzel a karrierjüket, és példát állítva az új generációk elé. Az elmúlt nyolc évben 25 magyar kutatónő részesült az elismerésben, a vállalat összesen 100 000 eurót osztott szét a hölgyek között.