Túl sok gyógyszert tömünk magunkba

Összességében túl sok antibiotikumot használunk és gyakran nem megfelelően, ami ellenálló baktériumtörzsek kialakuláshoz vezet - írja a Napi Gazdaság.

.A legkevesebbet és legtöbbet fogyasztó európai országok fogyasztása között négyszeres a különbség - hívja fel a figyelmet az egészségügyi világszervezet, a WHO legújabb kutatása, amit a The Lancet című folyóiratban publikáltak.

Az európai régió EU-n kívüli országainak antibiotikum fogyasztásáról most közöltek először adatokat. A tanulmányból kiderül, majdnem négyszeres a különbség a legkevesebbet és a legtöbbet fogyasztó európai országok között az EU-n belüli és azon kívüli országokat is beleértve. Az elemzés a leggyakrabban használ antibiotikum csoportokról is világos képet fest.

Túl sok gyógyszert szedünk be (Fotó: Europress)

Az antibiotikumok túlzott, illetve a helytelen használata a legfontosabb oka a rezisztencia kialakulásának. Ezért a fogyasztás feltérképezése az első lépés a növekvő közegészségügyi problémák azonosításához és a problémák kezeléséhez - közölte Jakab Zsuzsa, a WHO európai régiós igazgatója.

A tanulmányban hat dél-kelet-európai és hét közép-ázsiai térség és ország adatait elemezték. Az EU tagországokkal összehasonlítva az élre sorolták a fogyasztásban Montenegrót, Tadzsikisztánt és Törökországot, míg Örményország, Azerbajdzsán, Fehéroroszország és Bosznia-Hercegovina az alacsony fogyasztásúak közé került. Az alacsony mértékű antibiotikum fogyasztás azt is jelentheti, hogy a lakosság jelentős része csak korlátozottan fér hozzá a gyógyszerekhez.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A leggyakrabban használt antibiotikum-hatóanyag mindegyik országban a penicillin, és az olyan széles spektrumú hatóanyagok, mint az amoxicillin és az ampicillin. A felmérés eredményei megfelelő alapot nyújtanak ahhoz, hogy az országok foglalkozzanak a rezisztencia kialakulásával és segítik a fogyasztási és felírási minták megértését.

Az elemzés megállapítja: hogy összességében túl sok antibiotikumot használunk, a változáshoz a szabályozás szigorítására enne szükség a felírásban és a hozzáférésben.

Mint kiderült, a széles spektrumú szerekből is túl nagy a fogyasztás, ami a diagnosztikai eszközök nem megfelelő használatára, helytelen felírási rendre és a rezisztenciával kapcsolatos elégtelen szintű tudásra utal. A fogyasztás szezononként ingadozik, ami a idényjellegű vírusfertőzések helytelen kezelését jelzi. Egyes márkákat túlzottan, másokat rosszul alkalmaznak, ami mind a gyógyszeripari marketing, mind az alulinformáltság eredménye. Ezzel ellentétben sok, a felmérésben résztvevő országnak éppen azzal a kihívással kell szembenéznie, hogy nem fér hozzá a multirezisztens tbc és más multirezisztens baktérium által okozott betegség kezeléséhez szükséges gyógyszerekhez.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Jellemzően erősen felhős idő várható kevés napsütéssel, de főként a délnyugati, déli tájakon szakadozottabb, vékonyabb lehet felhőzet, arrafelé több napsütésre számíthatunk. Északkeleten néhol gyenge vegyes csapadék előfordulhat. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. A csúcshőmérséklet az északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 12 fok között valószínű. Késő estére -4 és +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra