A prosztata egy átlagosan 20 gramm tömegű, mirigyes szerv, amely a hólyagalap és a medencefenéki izomzat között helyezkedik el. Elsősorban a megtermékenyítésben van szerepe, de az alsó húgyúti szervek fertőzéseinek leküzdésében és a vizeletürítésben is részt vesz. A rosszindulatú daganat az esetek nagy részében a prosztata külső, tok körüli területéből, az úgynevezett perifériás zónából indul ki. Ez a második leggyakoribb oka a férfiak rákos halálozásának. Korai diagnosztizálása esetén jók a gyógyulási esélyek, ezért 40 év felett fontos rendszeresen szűrővizsgálatra járni. Persze még jobb megelőzni a kialakulását - ennek érdekében mutatunk 5 olyan élelmiszert, amelyek hozzájárulhatnak a prosztata egészségének megőrzéséhez:
Kurkuma, a sárga csoda
Az Indiából származó fűszerben található kurkumin nevű vegyület remek antioxidáns és gyulladásgátló, emellett megzavarja a daganatos sejtek anyagcseréjét. Egy közelmúltban publikált japán kutatás szerint pedig egyenesen megakadályozza a rákos sejtek szaporodását - írja a Men's Health.
Különféle fogásokat, köreteket ízesíthetünk az őrölt kurkumával. Szórjuk sült krumplira, grillezzünk vele cukkinit, csirkemellet vagy keverjünk belőle a rizshez, pattogatott kukoricához.
Görögdinnye, a nyár slágere
A görögdinnyében számos vitamin és ásványi anyag, például kálium, A-vitamin, C-vitamin és B-vitaminok találhatók, a kalóriatartalma viszont rendkívül alacsony, egy csészényi mennyiség mindössze 46 kalóriát tartalmaz. A prosztata szempontjából pedig minél pirosabb és édesebb a dinnye húsa, annál jobb. A gyümölcs színét adó likopin nevű karotinoid ugyanis erős antioxidáns. Az Illinois Egyetem 2017-es kutatása szerint napi 2 milligrammnyi likopin fogyasztása 1 százalékkal csökkenti a prosztatarák kialakulásának rizikóját. 100 gramm görögdinnyében pedig 3-6 mg található ebből a festékanyagból.
Készítsünk egészséges hűsítőt a kánikulai napokra: kockázzunk fel és fagyasszunk le egy dinnyét. Amikor megkívánjuk, vegyünk elő pár darabot és turmixoljuk össze annyi kókuszvízzel, hogy jégkása-szerű állagot kapjunk.
Articsóka, az elhanyagolt zöldség
Bár manapság már sok helyen kapható itthon is, a legtöbben furcsállva nézünk rá és nem rakjuk a kosarunkba, pedig az articsóka igen egészséges. Rendkívül magas az A-, C-, B1-, B2-, B9- és K-vitamintartalma, ezeken kívül gazdag kalciumban, foszforban, magnéziumban, vasban, káliumban, béta-karotinban, klorogénsavban, rutinban, kvercetinben, galluszsavban és luteolinban. A feje belsejében pedig sok található a ferulasav nevű antioxidánsból, amely segít lassítani a rákos sejtek növekedését.
Főzzük egészben az articsókákat, amíg megpuhulnak, majd vágjuk őket félbe, kenjünk meg az oldalakat olívaolajjal és citromlével. Grillezzük vagy süssük ki őket serpenyőben, amíg kissé megbarnulnak. Ízesítsük sóval-borssal és friss mentával.
Szardínia, az alfa és omega
A hideg vízi halfajok különösen gazdagok omega-3 zsírsavakban , amelyek hozzájárulnak a prosztata egészségéhez. Dr. David Levy amerikai urológus szerint a szardínia fogyasztása már 6 hét alatt javítja a prosztata sejtjeinek anyagcseréjét, ami hosszú távon segít távol tartani a rákot.
Aprítsunk fel konzerv szardíniát és főtt tojást, majd keverjük görög joghurtba. Ízesítsük citromlével és ízlés szerint sóval-borssal, a végeredmény egy finom és egészséges mártogatós szósz.
Répa, nemcsak a nyulak kedvence
Kutatások szerint a benne lévő karotin nemcsak a szemek egészségét segít megőrizni, hanem a prosztatáét is. Egy vietnami kutatás szerint azoknál a férfiaknál, akik hetente többször ettek belőle, 65 százalékkal kisebb arányban alakult ki prosztatarák.
Reszeljünk le 2-3 répát, adjunk hozzá egy marék natúr mazsolát, locsoljuk meg vörösborecettel és olívaolajjal. Remek köret húsok mellé.