Miért fontos a szervezetünknek az omega-3?

Az omega-3 zsírsavak rendkívül fontosak a szervezetünknek, elsősorban a normális anyagcsere fenntartásához, és a betegségmegelőző hatásaik sem elhanyagolhatóak. Mivel a szervezetünk nem képes önállóan előállítani ezeket, az ételeinkből vagy étrend-kiegészítőkből vehetjük ezeket magunkhoz.

Az omega-3 zsírsavaknak három legismertebb csoportját az eikozapentaénsav (EPA), a dokozahexaénsav (DHA) és az alfa-linolénsav (ALA) képzi. Ezek úgynevezett esszenciális zsírsavak, vagyis a szervezetünk nem képesek ezeket előállítani, csak a táplálékunkon (esetleg étrend-kiegészítőkön) keresztül juttathatjuk be azokat a szervezetünkbe.

fiatal nő étrend-kiegészítőt vesz be
Látásunk is meghálálja, ha odafigyelünk a megfelelő bevitelre. Fotó: Getty Images

Erre pedig igen nagy szükség is van. A többszörösen telítetlen zsírsavak rendszeres fogyasztása elengedhetetlen egészségünk megőrzéséhez, de kimagasló szerephez jutnak a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos betegségek prevenciójában is, sőt még a csontritkulás, a látásromlás, egyes pszichés zavarok, bőrpanaszok, bizonyos autoimmun problémák és allergiák megelőzésében vagy enyhítésében egyaránt.

Mit együnk a jó látásért?
Szemünk világa egyik legféltettebb kincsünk, ennek megfelelően kell gondoskodnunk róla. Támogathatjuk rendszeres szemtornával, védőszemüveggel, de tudatos táplálkozással is.
Az omega-3 zsírsavak az előnyös hatásaikat elsősorban gyulladáscsökkentő képességükön keresztül fejtik ki: rendszeres fogyasztásukkal többféle úgynevezett gyulladásmarker (például a C-reaktív fehérje, a interleukin 6, vagy a TNF-alfa) szintje csökkenthető a szervezetben. A krónikus gyulladások nem járnak az akut gyulladásokra jellemző tünetekkel, de lassan, hónapok, évek alatt folyamatosan roncsolják, károsítják a sejteket.

Hogy hat az omega-3 a lelki egészségünkre?

A krónikus gyulladásokat számos betegséggel összefüggésebe hozták már, például a szív- és érrendszeri zavarokkal, cukorbetegséggel, bizonyos neurológiai rendellenességekkel, ínygyulladással és mozgásszervi zavarokkal. Az omega-3 zsírsavak fogyasztásával ezeknek a betegségeknek a rizikója csökkenthető, a már kialakult betegségeknek pedig a tüneteik enyhíthetőek.

Több kutatás foglalkozott azzal is, hogy miként hat az omega-3 a lelki egészségünkre. Ezek eredménye szerint a zsírsavakat érdemes a különböző depressziós tünetek enyhítésére alkalmazni, vagyis az omega-3 zsírsavak nagyszerűen kiegészíthetik a depresszió hagyományos terápiáját. Az előnyös hatások szintén a gyulladáscsökkentő tulajdonságoknak köszönhetőek.

Omega-3 zsírsavakkal a szívroham ellen

Rendkívül jó hatással vannak az omega-3 zsírsavak a kardiovaszkuláris rendszerre: egy olasz kutatás például azt találta, hogy azoknál a felnőtteknél, akik szívroham után több omega-3-at fogyasztottak, csökkent az újabb szívroham esélye. Az omega-3 zsírsav a koleszterinszintre, illetve a vér triglicerid-szintjére is kiegyensúlyozó hatással van. Az omega-3 zsírsavak a szívritmuszavarokra, a plakk-képződésre is előnyösen hatnak, emellett pedig annak az esélyét is csökkentik, hogy a vérlemezkék összetömörüljenek, ezáltal megakadályozza a trombózist.

Szemünk egészsége szempontjából is fontos tápanyagok az omega zsírsavak. Az omega-3 hiánya látásromláshoz vezethet, tartós hiánya a retina, vagy a makula károsodását okozhatja. Emellett közvetve a szem folyadékháztartásának és belső nyomásának szabályozásához is hozzájárul. Ételek, amelyekben sok az omega-3 zsírsav
A omega-3 zsírsavak fogyasztása kedvező hatással van az egészségre: egyebek mellett véd az öregedéstől, enyhíti a gyulladásos állapotokat, erősíti az immunrendszert, csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát, jót tesz a bőrnek és támogatja az antidepresszáns szerek hatékonyságát.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra