Betegségek, melyek férfiakat támadnak
A férfiaknál gyakrabban jelentkező betegségeket két nagy csoportba oszthatjuk. Az egyik csoportba a genetikától függő, vagyis a kromoszómához kötődő betegségek tartoznak, míg a másikba azok, melyek a kromoszómától függetlenül fordulnak elő gyakrabban a férfiaknál.
Ennek oka többféle lehet: a férfiak és a nők közötti életmódbeli különbségek, az eltérő szokások, az egészséghez való hozzáállás, illetve a biológiai vagy hormonális eltérések.
Kromoszomómafüggő betegségek
Ezek az öröklődéssel és a genetikával vannak összefüggésben, és bár a férfiakat érintik, az X kromoszómához kapcsolódnak. Gyógyíthatatlanok, csak kezelni, karban tartani lehet őket. Ezek közé tartozik a hemofília (vérzékenység), az ichythyosis nevű bőrbetegség, a Duchenne-féle izomdiszmorfia , a D-vitamin rezisztens angolkór, a Rett-szindróma és a vörös-zöld színtévesztés is.
Nem kromoszómafüggő betegségek
Ezen betegségek közül az első csoportot azok a betegségek jelenthetik, melyek kifejezetten a férfi nemi szervekhez vagy a férfiak belső elválasztású mirigyeihez kapcsolódnak: ezek közül a legfontosabbak a prosztatagyulladás és a prosztatarák .
Az Egészségügyi Világszervezt (WHO) kutatásaiból kiderült, hogy a férfiakat jobban érinti az alkoholizmus, az antiszociális viselkedési zavarok, az autizmus és a Tourette-szindróma . A depresszió nagyjából ugyanakkora arányban érinti a nőket és a férfiakat, de a férfiaknál gyakoribbak az öngyilkossági kísérletek és többen vetnek is véget önkezükkel az életüknek.
Az életmóddal is összefüggésben áll, hogy a férfiaknál (különösen a hatvan év alattiaknál) gyakrabban fordulnak elő a szív- és érrendszeri panaszok, a stroke, a szívroham, a magas vérnyomás és a magas koleszterinszint. Mivel több férfi dohányzik, mint nő, ezért a dohányzással összefüggő rákos megbetegedések is nagyobb arányban fordulnak elő náluk. Vezető haláloknak számítanak a tüdőrák és a COPD , de gyakori a gégerák, a szájüregi rákok is. A fertőző betegségek pedig már csecsemőkortól jobban veszélyeztetik a férfiakat, az egész világon több például a TBC-s vagy HIV-fertőzött férfi, mint nő.
Kik is vannak nagyobb veszélyben?
A felmérések szerint a férfiak krónikus betegséggel való küzdelmeihez az is hozzájárul, hogy ritkábban mennek el orvoshoz , nem törődnek annyira az egészségükkel, nem vesznek részt a szűrővizsgálatokon sem és a gyógyszerszedési hajlandóságban is alulmaradnak a nőkkel szemben. Azonban a WHO egy nagyszabású felméréséből kiderült , a nők még mindig szenvednek - különösen a fejlődő országokban - a nemi diszkriminációtól, ami az egészségügyi ellátást illeti.