Mind többen adják közre tippjeiket azzal kapcsolatban, miképp lehet a legtöbbet kihozni a koronavírus miatti kényszerű bezártságból, az otthoni munkából, s abból, hogy soha ennyi időt még nem kellett együtt töltenünk a családtagjainkkal. Ezúttal a BBC kérte olvasóit, osszák meg tapasztalataikat, s hívásukra a világ minden tájáról érkeztek a tippek, beszámolók, melyekből a legérdekesebbeket és -hasznosabbakat gyűjtöttük össze.
Ne vegyük készpénznek az emberi kapcsolatokat
Bár a témával foglalkozó cikkek javarészt arra adnak tanácsokat, hogyan viseljük el a párunkat, családunkat az összezártság idején, ne feledkezzünk meg azokról sem, akik bizony örülnének most egy kis társaságnak. Sokan vannak ugyanis, akik hetek óta élik életüket teljes magányban . Ha ehhez még hozzávesszük, hogy esetleg a munkájuk miatt sem kell kilépniük a lakásból, s ráadásul feladataikból adódóan sem kell senkivel interakcióba lépniük, máris megértjük azt az ügyfélszolgálati elemzőt, akit csak Sarah M néven említ a BBC cikke, s aki nap mint nap hallgatja ugyan az ügyfélszolgálatosok és ügyfelek beszélgetéseit, ám maga alig lép kapcsolatba valakivel. Mint az angol nő elmondta, ez a helyzet depresszióssá teszi, s arra szeretné felhívni az emberek figyelmét, ne vegyék készpénznek az emberi kapcsolataikat, mert nem mindenkinek adatik meg ez.
Struktúráltság vagy rugalmasság?
A megkérdezettek jellemzően két táborra szakadnak a napok beosztásával, napirenddel kapcsolatban. Az egyik csoport szerint még a kávészüneteket is érdemes lehet előre megtervezni. A másik ennél több rugalmasságot javasol. Abban viszont egyetértenek, hogy valamiféle rendszerre, keretekre szükség van, mert az bizony egészségtelen, ha elmosódik a határvonal a munka és a magánélet között. Ráadásul vannak, akik egész nap fel sem állnak a gépük mellől, hiszen nincsenek már közös kávézások, ebédek, vagy egy-egy kellemes csevely valamilyen hétköznapi témáról, ami néhány percre kizökkent a munkából. Éppen ezért döntött úgy Angeliki (Pavlou) Heinz német marketingmenedzser, hogy férjével olyan kávészüneteket tartanak a konyhában, mint amihez a munkahelyükön mindketten hozzászoktak. A brit Diana Nilssont pedig a családja "kényszeríti" rendre, tekintve, hogy nem fogadnak el semmilyen kifogást, ha reggeliről, ebédről, vacsoráról vagy az ötórai teáról van szó. Akár kész a munka, akár nem, meg kell jelenni.
Ha pedig ebéd, akkor ne feledkezzünk meg azokról, akik eddig a gép előtt ülve kapták be a szendvicsüket. Lehet, hogy kivételesen valami jót is hozott ezzel kapcsolatban a járvány miatti kényszerű otthonlét. Christina Brazzale például azzal szakítja ki magát a folytonos munkából, hogy maga készíti el harapnivalóját, s már nem futva kapja be azt két email között. A brit nő ráadásul - mint írja beszámolójában - mostanában már alig várja, hogy tegyen egy sétát a napsütésben, a friss levegőn. "Ez a helyzet segített abban, hogy komolyan vegyem a szünetek fontosságát" - hangsúlyozta.
Ne helyezzünk magunkra túl nagy nyomást
Hannah Allyse Kim, egy dél-koreai gyermekirodalom-szerkesztő már több mint egy hónapja dolgozik karanténból, s azt üzeni mindenkinek: vegyük könnyedébben! "Úgy érezhetjük, hogy minden pillanatot be kell osztani, nyomon kell követni, de ne helyezzünk túl nagy nyomást magunkra" - mondja, megjegyezve: nagyon fontos, hogy hagyjunk időt az agyunknak a regenerálódásra.
Legyünk kreatívak
Amikor a napok összefolynak, s mind szürkébbé válnak, akkor igazán jól jön, ha van ötletünk arra, hogyan törjük meg az ördögi kört. Jót tehet például, ha a munkaállomásunkat természetes fényforrásnál, azaz ablak mellett alakítjuk ki, vagy egyenesen kint, a friss levegőn. Anastasia Balandina például azt mondta, számára egyenesen életmentő volt, amikor beköszöntött a jó idő és kiülhetett a teraszra dolgozni.
De akár a családot vagy a kollégákat is bevonhatjuk egy-egy rendhagyó ötlet megvalósításába. Nilsson néven nyilatkozó nő például minden napra más vicces tevékenységet talál ki, amit a szeretteivel végezhet, így készítettek már slime-ot, vegán desszertgolyókat vagy családi TikTok videót. Meg Tweed brit munkaügyes pedig hétről hétre új kihívást talál ki munkatársainak. Most például mindenkinek zavarbaejtő gyerekkori fotót kellett előásnia magáról a családi albumok mélyéről. Akié a legjobb, az jutalmat kap - mondja Meg.
Utazás a lakásunk körül
Mivel a Föld szinte majd minden országában bevezettek már korlátozásokat , így nem csoda, ha az emberek a kijárással is igyekszenek kreatívak lenni. No persze, itt arra kell gondolni, hogyan ne szegjék meg a szabályokat, s őrizzék meg a mozgékonyságukat, mentális egészségüket, s humorukat. A Svájcban élő Robert Stride például kitalált magának egy játékot, "tíz hely, amit feltétlen látnod kell otthon" néven. Minden nap lakása más-más pontját "látogatja" meg, s tekint rá úgy, mint egy híres helyre. Az első nap a mosógép, a másodikon a cipősszekrény, a harmadikon a wc-kefe, a negyediken az állandóan zárva tartó bejárati ajtó volt a soros. Holnap a mosogatógéphez tesz majd kirándulást.
Maradjunk pozitívak
A járványkrízis kellős közepén sok beszámoló emelte ki, mennyire fontosnak tartja, hogy pozitív maradjon a hozzáállása. Az Olaszországban, családjával hónapok óta teljes bezártságban élő Jonathan Wareham szerint fontos, hogy az elejtől pozitív legyen a hozzáállásunk. "Használjuk ki ezt, mint egy lehetőséget arra, hogy fejlőjünk mint egyén és mint család" - mondta. Azt tanácsolta, figyeljük magunkat, vegyük észre, hogy mik a negatív mintáink, rossz tulajdonságaink és próbáljunk meg változtatni rajtuk. Próbáljuk meg élvezni az állandóságot, s észre fogjuk venni, hogy az időfogalmunk is megváltozik - jegyezte meg. Hangsúlyozta, egy dolgot nem szabad elfelejteni: "közös emlékeket építünk most a családunkkal, ami a járvány után is velünk marad".
Forrás: BBC
A repülőjegybe és a szállás árába is beszáll Szicília, csak oda menjünk nyaralni - a részletekért kattintson az nlc.hu cikkére .