Az IFLScience többek között arra kereste a választ, hogy vajon milyen célt szolgál az emberi fajnak a szakáll?
Mivel az emberek, más főemlősökhöz hasonlóan, társas lények, amelyek különböző méretű, többszintű társadalmi csoportokban működnek, jó érv szól amellett, hogy a szakállasság segíthet a hímek státuszának jelzésére, valamint a nők számára a vonzerő jelzésére. A szakáll például jelezheti valakinek a korát, a dominanciáját és a csoportban elfoglalt helyét. Ez alapján elképzelhető, hogy a férfiak a saját reklámozásuk részeként kezelhetik az arcukon lévő szőrzet mennyiségét és formáját.
Viszont ez nemcsak sok idővel és feladattal, hanem anyagi ráfordítással is jár (a férfiak számára gyártott kozmetikumok ipara egyre nő). Melyek tehát azok a pszichológiai tényezők, amelyek a férfiakat arra ösztönzik, hogy megnövesszék és ápolják a szakállukat?
Erre voltak kíváncsiak a lengyelországi Sziléziai Egyetem és az olaszországi Padovai Egyetem kutatói.
"Az eddigi kutatások szerint az emberek más és más tulajdonságokat és társadalmi célokat társítanak a különböző típusú arcszőrzetekhez. A férfiak arcszőrzetének megítélésével kapcsolatos vizsgálatok azonban vegyes eredményekkel szolgálnak, és több kutatásra van szükség a témában" - írták a tanulmány szerzői egy közleményben.
A szakállas férfiakat egészségesebbnek és jobb harcosnak látják az emberek, tehát valószínűleg a betegségek elkerülésére és az önvédelemre vonatkozó célokat hangsúlyozza a szemükben. Emellett megbízhatóbbnak és barátságosabbnak tartják őket, de agresszívabbnak és dominánsabbnak is (tehát a jobb társadalmi státusz elérésével is összefügghet az arcszőrzet).
Emellett kutatások kimutatták, hogy az emberek a szakállas férfiakat jobb apának tartják (tehát a családról való gondoskodás motivációja is állhat az erős arcszőrzet mögött).
A kutatók mindezek alapján azt feltételezték, hogy pozitív korreláció van a dúsabb és hosszabb arcszőrzet, valamint az olyan társadalmi célok között, mint az önvédelem, a státusz- és párkeresés, valamint a gyermekekről való gondoskodás.
Nem mást kompenzálnak így
Ennek feltárására a kutatócsoport 414, 18 és 40 év közötti férfit kérdezett meg. A résztvevők beszámoltak arról, hogy milyen az arcszőrzetük, és kérdőíveket töltöttek ki, amelyek négy tényezőt mértek: a szakállnövesztés motivációját, az alapvető társadalmi célokat, a nemi szerepek stresszét és az intraszexuális versenyt (más férfiakkal szemben).
Összességében a kutatócsoport megállapította, hogy a több arcszőrzettel rendelkező férfiak nagyobb valószínűséggel értékelték a kapcsolatok hosszútávú fenntartását, és jobban érdekeltek a családjukról való gondoskodásban, mint a kevesebb arcszőrzettel rendelkezők.
"Korábbi eredmények azt mutatták, hogy hajlamosak vagyunk a szakállas férfiakról azt hinni, hogy jobb szülői képességeik vannak. Ezért a több arcszőrzetet a férfiak arra használhatják, hogy tájékoztassák a többi embert arról, hogy a társkeresés helyett már a hosszútávú romantikus kapcsolatokra és a családra összpontosítanak. Ezenkívül azt találtuk, hogy a borotvált férfiak körében a párkeresés több motivációt adott az arcszőrzetük megnövesztésére, ami tovább erősíti ezt a feltételezést" - írták a szerzők.
Érdekes módon azok a férfiak, akik nagyobb versenyképességről számoltak be, nem viseltek több arcszőrzetet. Ugyanakkor a nemi szerepek stressze nem volt nagyobb a több arcszőrzettel rendelkező férfiak körében: a szakállnövesztés tehát nem a férfiassággal kapcsolatos más területek kompenzálására tett kísérlet.
"Eredményeink alapján a szakállra vágyó férfiak értékesnek és megbízhatónak akarják mutatni magukat a környezetüknek" - vonták le a következtetést a szerzők. Ugyanakkor a jövőben a különböző típusú arcszőrzeteket is érdemes lenne megvizsgálni szerintük, és azt, hogy a férfiak hogyan ápolják őket. A tanulmány önbevallásos alapon adott adatokra is támaszkodott, ami azt jelenti, hogy lehetséges, hogy a válaszadók nem a tényleges motivációikról nyilatkoztak, hanem a tudatos meggyőződésüket.
Mindazonáltal a tanulmány az első, amely az arcszőrzet növesztésének motivációit vizsgálta a férfiak körében, és segíthet megérteni azt, hogy miért va ma is divatban a szakáll.