A hagyományos hormonterápia képes fenntartani a női genitális rendszer sajátosságait, azonban a petefészek működését nem képes helyreállítani. A premenopauzális (változókor előtt fellépő) meddőségek nagy részének oka a petefészek nem megfelelő petetermelésében keresendő. Ennek oka lehet petefészekműtét, sérülés, korábbi daganatos betegség miatti besugárzás, vagy a policisztás petefészek szindróma (PCOS) , mely miatt a férfi nemi hormonok szintje túl magas. A meddőség a termékeny korú hölgyek 10 százalékát érinti, és egyes esetekben a háttérben hormonális zavar azonosítható.
Dr. Atala és munkatársai kísérletesen képesek voltak visszaállítani a petefészek ösztrogéntermelő képességét. Ehhez a sebészek háromhetes patkányok petefészkéből készítettek kivonatot - ez a kor nagyjából 25 éves kornak felel meg embereknél. A kivont sejteket növekedési faktort és tápanyagot tartalmazó tenyészetbe helyezték, majd a következő lépésben a sejtek háromdimenziós kollagénmátrixba kerültek.
Az éretlen petesejtek és a petefészek egyéb sejtjei a petefészekre jellemző csoportosulásokat alakítottak ki. Ezután egy speciális beavatkozás segítségével a bekövetkező érés során ezen csoportosulások közepén tartották a petesejteket, amelyek az érés korai stádiumára jellemző jeleket vettek fel, és megjelent a petesejt fejlődéséhez szükséges membrán (zona pellucida) is, vagyis tüszővé érett a struktúra. Ugyan ez még egy kezdeti fázis, a lépés mégis jelentősnek tekinthető a meddőség gyógyításához vezető úton.