A Sydney-i Egyetem tanulmánya szerint a napi több mint hat órát ülve töltő és testmozgást nem végző emberek hajlamosabbak arra, hogy szív- és érrendszeri betegségben haljanak meg, mint azok, akik egy órát edzenek naponta.
A sok ülés ezért káros
Az átlag ausztrál dolgozók naponta több mint hat órát töltenek ülve, a kutatók ezért a "sokat ülők" kategóriájába sorolták őket. A sok ülést pedig olyan egészségügyi problémákkal hozták összefüggésbe, mint a rák, az elhízás , a szívbetegség, a cukorbetegség és a depresszió.
A tanulmányhoz 150 ezer 45 évesnél idősebb ember egészségi állapotát figyelték meg kilenc éven át. A kutatás szerint a napi négy órát vagy annál kevesebbet ülők esetében a gyakori felállás csökkenti a kardiovaszkuláris kockázatot, az ennél többet ülőknél azonban nem sok hatása van. Akik viszont hat óránál többet ülnek, ám napi 20-40 percet sétálnak vagy lépcsőznek, jelentősen csökkentik az egészségi kockázatokat.
Korai halálozást okozhat
A kutatók azt is feltárták, hogy a sokat ülő és heti 150 percnél kevesebbet mozgó alanyoknál jelentősen nagyobb az idő előtti halálozás, valamint a szív- és érrendszeri betegségek okozta halál kockázata. A passzív életmódot folytató és napi több mint nyolc órát ülő emberek esetében 107 százalékkal nagyobb például a szívroham miatti halál esélye, mint a maximum 4 órát ülő és heti legalább 1 órát mozgó alanyoknál.
"Bármilyen testmozgás jót tesz az egészségnek, de az olyan mozgás a leghatékonyabb - a ráfordított idő tekintetében is -, amelyben az ember kifullad" - tanácsolja Emmanuel Stamatakis professzor, a tanulmány vezető szerzője.