Cingár kisfiúból sportos testű aktmodell
A német Joseph Humbertus Pilates még a XIX. század gyermeke: 1880-ban, Düsseldorf mellett született. Kiskorában vézna, asztmában és ízületi fájdalmakban szenvedő kisfiú volt, de korán elkezdte a rendszeres testmozgást, mert mindenképpen javítani akart az egészségén.
Tanulmányozta a test edzésének, fejlesztésének lehetőségeit, és ez olyan eredményes volt, hogy kifejezetten szép testű, erős fiatalemberré nőtt, akit anatómiai rajzok modelljének is felkértek. Harmincéves korában bokszolóként, cirkuszi előadóként és önvédelmi sportok oktatójaként dolgozott. Az I. világháború után, a hadifogságból szabadulva tovább folytatta gyakorlatsorainak kidolgozását, és háborús sérülteken rehabilitációs gyógytornaként alkalmazta. "Controll"-nak nevezett módszerébe beolvasztotta az ősi keleti mozgáskultúrák egyes elemeit, például a jógalégzést, és a hagyományos európai, például katonai edzésformákból vett technikákat is. Amerikába költözött, első mozgásstúdióját 1926-ban nyitotta meg New Yorkban. Hosszú, sikeres élet után, 1967-ben hunyt el.
Népszerű, eredményes
Pilátes mozgásrendszere eleinte a hivatásos táncosok, sportolók között lett népszerű, de ma már laikusok közt is egyre jobban terjed. Olyan testrészek mélyizmait is megmozgatja, melyeket más edzések alkalmával csupán nagy nehézségek árán lehet elérni, erősíteni, formálni. Kíméli a gerincet, és minden korú, élethelyzetű ember számára jótékony hatású lehet. A speciálisan felépített 34 gyakorlatból álló mozgássor az egész izomzat egyenletes és harmonikus erősítését, illetve a tudatos mozgáskultúra, egyfajta testtudat kialakítását célozza.
A légzéstechnika és az egész törzsizomzatot átmozgató mozdulatok stabilizálják a gerincet és a test minden ízületét. A módszer a tudatosabb légzés segítségével éri el azt, hogy az alsóbb izomcsoportokat is be tudja vonni a mozgásba, így elsősorban a harmonikus testtartást, testfelépítést és a jó közérzetet segíti elő. Könnyen megtanulható, jó stresszoldó, az edzettségi szinthez igazítható a gyakorlatsor, energikusabbá, fiatalosabbá és magabiztosabbá tesz, zsírt éget, feszes izmokat formál, a speciális légzéstechnika fokozza a szervezet oxigénellátását, ezzel több betegség megelőzésében segít, növeli az erőnlétet, javítja az állóképességet, fokozza a vérkeringést és serkenti az anyagcserét.
Test és lélek párbeszéde
A gyakorlatok a testtartás kulcsának, a medencének a helyes, „semleges” beállításával kezdődnek. Pilátes nyolc alapelvre építve állította össze a mozgássort, ezek a légzés, a központosítás, az összpontosítás, az ellenőrzés, a pontosság, az áramlás, az izoláció és a jártasság. A módszert „intelligens, gondolati gimnasztikának” is nevezik, ahol mintegy a test és lélek párbeszéde jön létre a tudatosan kontrollált, pontosan, koncentrálva végrehajtott, mélyen átérzett, tudatos légzés és mozdulatok során. A technika alapjainak elsajátításához képzett oktató segítsége szükséges, de utána otthon is végezhető.