Már a kilencvenes években kimutatták, hogy a tűsarkú cipők viselése megváltoztatja a boka normál állását, így a vádli izmainak sokkal keményebben kell dolgozniuk. Ez a térdre is komolyabb terhelést ró, ami hosszú távon degeneratív változásokhoz vezethet, különösen a térdkalácsnál és a térd középső részén. Milyen cipőt viseljünk, ha gyakran fáj a térdünk?
A cipő elől se legyen szűk, ez ugyanis összenyomhatja a lábujjakat. Bár ez inkább csak kellemetlen, mint fájdalmas, de hosszú távon nagyon káros, és több probléma forrása is lehet, a benőtt körmöktől a bütykökig.
A rugalmas talprész csökkenti a térdízületekre nehezedő nyomást, és sokkal egészségesebb, mint a kemény talpú cipők – állapította meg egy 2010-ben publikált kutatás, mely szerint az ideális cipőben ugyanolyan ruganyosan tudunk lépkedni, mint mezítláb. Ha túl merev a cipő talpa (a klumpák vagy a telitalpú szandálok ilyenek), akkor egyáltalán nincs meg a természetes talpállás, így az egész lábunk megfájdulhat. Azonban a rugalmasabb talpú cipőre való áttérés elsőre szokatlan, sőt kellemetlen lehet, ezért érdemes először egy-két órás viselés során szoktatni hozzá a lábunkat.
Legyünk minél többet mezítláb! Bármennyire különleges és ízületkímélő kidolgozású egy cipő, soha nem lesz olyan egészséges a szervezetünk számára, mint az, ha mezítláb vagyunk .
Adhatunk egy próbát a talpbetéteknek is, ám csodát ne várjunk tőle! Egy néhány évvel ezelőtt publikált ausztrál kutatásból kiderült, hogy a speciálisan kiképzett talpbetétek valóban csökkentik a térdízületekre gyakorolt nyomást, így a fájdalmat is, ám az ízületi gyulladást nem akadályozzák meg és a betegség lassú progresszióját sem tudják megállítani. A szakemberek szerint a talpbetétek nem is használnak mindenkinél: csak a fiatalabb korosztályba tartozó, nem elhízott páciensek életét könnyíthetik meg igazán.