Mint azt korábban megírtuk , az új típusú koronavírus-fertőzés elleni vakcinák engedélyezése óta sokakat foglalkoztatnak az oltások menstruációs ciklusra gyakorolt potenciális hatásai. Már az oltási programok kezdetét követő korai időszakban is sok nő számolt be olyan tapasztalatokról, hogy az immunizálást követően megváltozott a menzesze. A kérdés tisztázása érdekében egy amerikai kutatócsoport Alison Edelman, a portlandi Oregoni Orvosi és Tudományegyetem szakembere vezetésével mintegy négyezer nő adatait vizsgálta át egy, az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) által támogatott tanulmányban - olvasható az eurekalert.org oldalán megjelent közleményben.
A kutatók a Natural Cycles nevű termékenységi applikáció felhasználóinak anonim adataival dolgoztak. A 3959 résztvevő közül 2403 főt oltottak be korábban COVID-19 ellen, míg 1556-an nem kaptak még oltást a vizsgálat idején, ők alkották a kontrollcsoportot. A kutatócsapat hat egymást követő hónapban vizsgálta az alanyok menstruációs ciklusát, ami az oltottak esetében az oltást megelőző és követő három-három hónapra terjedt ki. Az így kapott adatok szerint az első vakcinadózis beadása átlagosan 0,71 nappal, a második dózis 0,91 nappal hosszabbította meg az érintettek ciklusát. Azoknál, akik mindkét oltást ugyanabban a menstruációs ciklusban kapták meg, átlagosan mintegy két nappal tolódott ki a ciklus hossza. Mindazonáltal ezek a változások is csökkentek a későbbi ciklusok során, ami arra utal, hogy átmeneti hatásról lehet csupán szó.
Az Obstetrics & Gynecology című folyóiratban megjelent tanulmány szerzői rámutatnak, hogy a nők menstruációs ciklusának hossza egyébként sem tökéletesen állandó, hónapról hónapra változhat kis mértékben. A Nemzetközi Szülészeti és Nőgyógyászati Szövetség (IFGO) hivatalos álláspontja szerint mindaddig normálisnak tekinthetőek ezek a változások, amíg nem érik el a nyolcnapos eltérést. "Megnyugtató, hogy a tanulmány csupán apró, átmeneti menstruációs változásokat talált a nőknél. Ezek az eredmények elsőként nyújtanak lehetőséget arra, hogy tanácsot adjunk a nőknek, mire számíthatnak a COVID-19 elleni oltásoktól e téren" - fogalmazott Diana W. Bianchi, a NIH gyermekegészségügyi és fejlődéstani intézete igazgatója.
Az eredmények alapján a kutatók nem találtak érdemi változást az oltások hatására a menstruációs vérzés időtartamában. Ugyanakkor további kutatásokat szorgalmaznak annak feltárására, hogy a vakcinák kihatással lehetnek-e a menzesz egyéb olyan jellemzőire, mint az ahhoz kapcsolódó panaszok (fájdalom, hangulatváltozások stb.) és a menstruációs vérzés jellege.