A modern orvostudománynak köszönhetően napjainkban már sok - korábban halálos - betegség gyógyítható. A jelenlegi innovatív gyógyszerfejlesztések is azt a célt szolgálják, hogy a ma még rettegett kóroktól mindörökre megszabadulhassunk.
Mi várható a következő 10 évben?
A II. Innovatív Gyógyszeripari Körkép a gyógyszergyártás és az egészségügy jövőjét, valamint a legújabb technológiák hazai helyzetét vizsgálta. A gyógyszergyártó vállalatok vezetői a legtöbb betegséggel kapcsolatban optimisták, és komoly előrelépéseket várnak ezek gyógyításában. Úgy vélik, hogy a daganatos betegségek kezelésében szinte biztosan nagy áttörések lesznek 10 éven belül.
Azonban nemcsak a rák, hanem számos más egészségügyi probléma terén is nagy előrelépésekre számítanak. Áttörés jöhet többek között a ritka, a mentális, a légzőszervi, az emésztőszervi, valamint szív- és érrendszeri betegségek esetén is, és várhatóan a diabétesz és az Alzheimer-kór kezelésében is új dimenziók nyílnak majd.
A válaszadók szerint gyógyszeripari innovációt a gyógyszerkassza növelésével, a szakemberek itthon tartásával, valamint a klinikai kutatások ösztönzésével lehetne támogatni. Azonban a veszélyekről sem szabad megfeledkezni: a megkérdezettek leginkább a szellemi tulajdon védelmének csökkenésétől, a képzett munkaerő hiányától, valamint a gazdasági visszaeséstől tartanak. Ezeken kívül az álhírek, a környezeti változások (globális felmelegedés) és a személyes adatokkal történő visszaélések is bizonytalanabbá teszik a gyógyszeripar jövőjét.
Fontos a technológiai fejlődés
A II. Innovatív Gyógyszeripari Körkép azt is vizsgálta, mely technológiák milyen mértékben befolyásolják az innovatív gyógyszeripar fejlesztéseit a következő 10 évben. Az eredmények alapján a személyre szabott orvoslás, a célzott terápiák, a big data, valamint a sejt-, szövet- és génterápiák számítanak a legmeghatározóbb jövőbeni technológiáknak. Azonban a mesterséges intelligenciának és a 3D nyomtatásnak is nagy szerepe van gyógyszerfejlesztésben.
A technológiák hazai helyzetéről pedig úgy válik, a nemzetközi szinthez képest kissé le vagyunk maradva - leginkább a robotika, a sejt- és szövetterápiák, valamint a nanomedicina területén.