Ne vásárolj felesleges dolgokat a lakásodba! - erre figyelmeztet a Levegő Munkacsoport a beltéri levegőminőség javításáért, a szennyezettség csökkentéséért április elsején indított kampányában. A belső terekben használt tárgyak és készítmények egy része ugyanis kedvezőtlenül hat a levegő minőségére, így az egészségünkre is.
Kampányuk részeként kiadtak egy hasznos kiadványt is arról, hogy a penésztől kezdve a mérgező szobanövényeken át, egészen a földkéregből áramló radonig mi minden ronthatja lakókörnyezetünkben is a levegőminőséget, de megoldást is kínál: mit érdemes tenni, hogy eredményesen felvegyük harcot velük szemben? Lássuk a legfontosabb tennivalókat!
A tiszta levegőért...
- Szellőztessünk: A szoba levegőjében lévő szennyezőanyagoktól szellőztetéssel szabadulhatunk meg a legkönnyebben. Ha a nyílászárók jól szigetelnek, ez különösen nagy jelentőséggel bír! Ha odakint a légszennyezettség (vagy a pollenkoncentráció) magas, természetesen ne rontsunk a benti levegő minőségén egy ablaknyitással, ha pedig a hideg miatt ódzkodunk a szellőztetéstől, inkább rövid időre, minden ablakot kinyitva frissítsük a beltéri levegőt.
- Vásároljunk okosan! Mielőtt újabb tárgyakat viszünk a lakásba, gondoljuk át, hogy valóban szükségünk van-e rá! Aki nem vásárol felesleges termékeket, kíméli a pénztárcáját, ráadásul nem nyit ajtót egy újabb potenciális kockázatot jelentő tárgynak.
- Zöldítsünk! A szobanövények javítják a beltéri levegő minőségét, képesek felvenni és a lebontani a szennyező anyagokat.
Miért fontos, hogy otthon is jó levegőt szívjunk? A beltéri levegőminőség egészségre gyakorolt hatásának jelentősége még nem kellően ismert, holott életünk egyre nagyobb részét (akár 90–95 százalékát) is mesterséges terekben töltjük.
Ma már szellőztetett a munkahelyén vagy otthonában?