A pénzügyi termékek széles választéka, összetett jellemzői, a pénzügyi szolgáltató és a fogyasztó közötti információs aszimmetria következtében könnyen előfordulhat, hogy olyan pénzügyi terméket vásárolunk, vagy olyan szolgáltatást veszünk igénybe, amelyre nincs szükségünk, vagy nem a legmegfelelőbb számunkra, mert például anélkül vettük meg, hogy tisztában lettünk volna a termék/szolgáltatás költségeivel, kockázataival. Mindezek következtében akár súlyos anyagi kárunk is keletkezhet.
A missellingről
Az ún. misselling egy olyan etikailag megkérdőjelezhető gyakorlat a szolgáltató részéről, amelynek keretében egy termék vagy szolgáltatás ajánlásakor, értékesítésekor nem kiegyensúlyozott, olykor félrevezető tájékoztatást ad. Olyan pozitív jellemzőket, előnyöket emel ki a termékről vagy a szolgáltatásról, amelyek gyakran egyoldalúan, vagy a rövid távú előnyökre (pl. átmeneti akciók, kedvezmények) koncentrálva mutatják be a terméket, és ez alapján dönt úgy a fogyasztó, hogy megvásárolja azt. Nyilván ilyenkor nem beszélhetünk tudatos pénzügyi döntéshozatalról. Gyakran előfordul továbbá, hogy a szolgáltató, vagy annak ügynöke nem veszi figyelembe, hogy az adott ügyfélnek ténylegesen mire is lenne szüksége, és kizárólag a saját eladási szempontjai alapján beszéli rá az ügyfelet az ügyletkötésre.
Mit tehetünk a saját érdekünkben?
A misseling veszélyének kiküszöböléséhez nem elegendő az általános piacfelügyelet vagy az utólagos panaszkezelés, hiszen ezek általában már csak az anyagi- és érdeksérelem bekövetkezését követően történnek meg. Szükség van a fogyasztók tudatos magatartására is, amely révén még időben elkerülhető a nem megfelelő termék megvásárlása.
- Ismerjük saját pénzügyi helyzetünket, rendelkezzünk kellő pénzügyi ismeretekkel - főleg ha összetettebb termékről van szó -, továbbá a döntés előtt hasonlítsuk össze és fontoljuk meg az egyes pénzügyi szolgáltatók ajánlatait!
- Különösen legyünk körültekintőek olyan esetekben, amikor nagyobb összegű és több évre szóló pénzügyi döntés előtt állunk, valamint, ha valamilyen közvetítő, közkeletű nevén "ügynök" (pl. hitelközvetítő, biztosítási közvetítő stb.) igyekszik rábeszélni bennünket a szolgáltatás igénybevételére! Ügynökök esetén fontos tudni, hogy ők gyakran jutalékos rendszerben dolgoznak, érdekük, hogy az adott terméket vagy szolgáltatást ajánlják, és eladják.
- Még a szerződéskötés előtt, előzetesen kérjünk több helyről, akár írásban is tájékoztatást ("ajánlatot"), és hasonlítsuk össze a különböző lehetőségeket. Egyes termékek (pl. hitelek, betétek és egyes megtakarítási termékek esetében) jó szolgálatot tehet a Pénzügyi Felügyelet honlapjának, fogyasztóknak szóló menüpontja, ahol egy helyen találhatunk hasznos információkat, internet alapú termékválasztó programokat, valamint háztartási költségvetés-számító programot is.
- Természetesen magunk is nézelődhetünk az interneten a különböző szolgáltatók honlapjain. Szánjunk megfelelő időt a tájékozódásra, és az egyes lehetőségek mérlegelésére, hasonlóan ahhoz, mint amikor valamilyen nagyobb értékű berendezési tárgyat, műszaki cikket, autót készülünk megvásárolni!
Pénzügyeiben segítségére lehetnek korábbi cikkeink a témában!
Készült a Pénziránytű Alapítvány támogatásával.
További információk a témában: www.facebook.com/mindennapipenzugyeink