Környezetvédelemi programok
A környezeti tényezőkre visszavezethető egészségkárosodás számos behatás eredőjeként alakulhat ki. Emiatt könnyű belátni, hogy a környezetvédelem szerteágazó tevékenységi rendszere, mindannyiunk egészségét jelentősen befolyásolja.
A környezet-egészségügy mint tematikus célkitűzés a környezetvédelem középtávú programjának a 2003-2008 közötti időszakra szóló II. Nemzeti Környezetvédelmi Programnak, és az egészségügy középtávú programjának, az Egészség Évtizede Nemzeti Programjának is szerves részét képezi.
A jó minőségű levegő az egészséges életért
A legnagyobb egészségügyi kockázatot téli időszakban a kisméretű szálló por és a nitrogén-oxidok, nyári időszakban a talaj közeli ózon koncentrációja jelenti. Az ipari eredetű légszennyezés esetében a környezetvédelmi hatóságok fokozottan ellenőrzik a kibocsátási határértékek betartását, és megkövetelik az elérhető legjobb technika alkalmazását. Az elavult technológiák megszüntetése, vagy kiváltása környezetbarát technológiával jelentősen javítja a levegőminőséget, mely a lakosság egészségi állapotának javulásában is tükröződik.
2008 a víz éve
Magyarország minden települése rendelkezik közműves vízellátással. A közüzemi vízművek által szolgáltatott víz minősége az ország lakosságának 32 százalékára kiterjedően néhány paraméter tekintetében nem felel meg az uniós és a hazai előírásoknak. Közegészségügyi szempontból öt paraméter - bór, fluorid, nitrit, arzén és/vagy ammónium - kifogásolható (25%), illetve a vas és/vagy mangántartalom (7%) haladja meg a határértéket.
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium célja az, hogy Magyarország minden települése, településrésze, reális időkereten belül, egyenlő eséllyel jusson hozzá az egészséges ivóvízhez. Az elkövetkező évtized alapvető célkitűzése az EU-s határértékeknek is megfelelő ivóvízellátás teljes körű biztosítása az Ivóvízbázis-védelmi Program valamint az Ivóvízminőség-javító Program megvalósulásával. Ezzel mintegy hárommillió lakos számára érhető el a szolgáltatott ivóvíz minőségének további javítása.
Rejtőzködő mérgek
A felszín alatti hátramaradt, örökölt szennyeződések veszélye, a talajban és ezeken keresztül a felszín alatti vizekben megmaradnak, és károsító hatásuk térben és időben gyakran elkülönülve később jelenik meg.
Ezen szennyeződések többek között a régi gyárak, valamint laktanyák "számlájára írható", akik veszélyes hulladékokat ástak el a földbe (pl. kerozint).
A talaj és a felszín alatti vizek szennyezése csak akkor válik egyértelműen ismertté, amikor az már közvetlen veszélyt jelent az élővilágra, és sok esetben az emberek egészségére. Éppen ezért az emberi egészség szempontjából is kiemelkedő jelentőségű az Országos Környezeti Kármentesítési Program. 1994 és 2006 között több mint 500 területen valósult meg kármentesítés. Ebben nagy szerepet vállalt a környezetvédelmi és vízügyi tárca is.