Dr. Kurucz Kornélia biológus, a Pécsi Tudományegyetem adjunktusa az rtl.hunak azt mondta, hogy idén hamarabb kezdődött a szúnyogszezon, mint általában. A szakértők szerint az idei szúnyoginvázióért az enyhe, esős telet és a Tisza áradását hibáztathatjuk.
A meleg idő idén korán, már márciusban eljött, a szúnyogok pedig elkezdtek tömegesen rajzani. De nemcsak a folyók, tavak környékén lehet velük találkozni, hanem a vízzel teli kerti játékokban, virágalátétekben, madáritatókban is. Ezért a lakosság szerepe is fontos a szúnyoggyérítésben: a megelőzésben bárki részt vehet: érdemes le takarni a ház körül található vízgyűjtő helyeket, például locsolókannákat, kerti kutakat.
Ha szúnyoglárva került a vízbe, az úgynevezett BTI nevű készítménnyel lehet kezelni a problémát. A kifejlett szúnyogok ellen pedig a kémiai ködösítést használják, ez a módszer viszont több szempontból is problémás lehet. Egyrészt környezetszennyező, másrészt csak a levegőben lévő szúnyogokat irtja, a lárvákat nem.
Arra is felhívták a figyelmet, hogy mivel a szúnyogszezon hosszabb lett, ezzel párhuzamosan a csípések száma is megnövekedett. Az inváziós fajok a klímaváltozás miatt egyre szélesebb körben képesek elterjedni, illetve hordozói lehetnek olyan betegségeknek, amik eddig Európában vagy Magyarországon nem voltak jelen. Magyarországon az ázsiai tigrisszúnyog, a koreai szúnyog és a japán bozótszúnyog populációját monitorozzák folyamatosan a szakértők.