A szén-monoxid (CO) egy színtelen és szagtalan gáz, amelynek jelenlétét nehéz észrevenni – kezdetben ugyanis csupán néhány, nem túl specifikus tünet utal rá. Alvás közben viszont ezek a jelek sem tűnnek fel, az esetleges szén-monoxid-szivárgás tehát az életünket is veszélyezteti. Ezzel a gázzal a legnagyobb probléma, hogy még az oxigénnél is erősebben kötődik a hemoglobinhoz, ezáltal tehát megakadályozza, hogy a vörösvértestek oxigént vegyenek fel és eljuttassák azt a sejtekhez és szervekhez – olvasható az Egészségvonal cikkében.
A szén-monoxid-mérgezés veszélyére és a megelőzésének lehetőségeire a fűtésszezonban különösen fontos felhívni a figyelmet, hiszen a szén-monoxid jellemző forrásai közé tartoznak a gázkonvektorok, valamint a tüzelőanyaggal működő térfűtő berendezések, kandallók is. De hasonló veszélyt jelenthet a gáztűzhely, a vízmelegítő gázbojler, a kemence, a beltéren működtetett faszenes grill, valamint a hordozható generátor is. De a az alapjáraton működő autó vagy teherautó is kibocsáthat nagy mennyiségű szén-monoxidot, zárt garázsban tehát ez is problémát okozhat.
Jelek, amelyek CO-mérgezésre utalnak
A mérgező gáz leginkább tökéletlen égésnél szabadul fel. Ha ugyanis nincs elég oxigén az éghető anyag elégéséhez, akkor mérgező égéstermékek keletkeznek. A rosszul szellőző helyiségekben a szén-monoxid könnyen felgyülemlik, nagy mennyiségben történő belélegzés esetén pedig megjelennek a mérgezés tünetei.
A fejfájás, a gyengeség, a zavartság és a hányinger a szén-monoxid-mérgezés leggyakoribb kezdeti tünete. A későbbiekben viszont további panaszok is felléphetnek, úgymint
- alsó végtagi izomgyengeség,
- vizelési és székelési inkontinencia,
- gondolkodási problémák,
- légzési nehézségek,
- görcsök,
- szívritmuszavar,
- kóma.
Fontos kiemelni ugyanakkor, hogy a fejfájás, a gyengeség, a hasi fájdalom, a hányinger, a látási zavarok, az intellektuális hanyatlás, illetve a krónikus obstruktív tüdőbetegségre (COPD) utaló tünetek kis mértékű, de folyamatos szén-monoxid-mérgezést jelezhetnek.
Komoly szövődményei lehetnek
A szén-monoxid-mérgezés elkerüléséért minden tőlünk telhetőt meg kell tennünk, a veszélyes gáz belélegzése ugyanis már kis mennyiség esetén is maradandó károsodásokat okozhat. A lehetséges szövődmények közé tartozik az agy-, szív- és szervkárosodás, valamint a halál is. A legveszélyeztetettebb csoportoknak a gyermekeket és a szívbetegeket tartják.
A mérgezés azonban a magzatokra is komoly veszélyt jelent. Még ha a várandósság korai szakaszában járó nő túl is éli a szén-monoxid-mérgezést, a baba akkor is olyan súlyos agykárosodást szenvedhet, hogy az orvosok indokoltnak tarthatják a terhesség művi megszakítását.
Mit tegyünk CO-mérgezés gyanúja esetén?
Ha szén-monoxid-mérgezésre gyanakszunk, akkor a leglényegesebb, hogy megakadályozzuk a még több gáz belélegzését, tehát azonnal menjünk friss levegőre! Ha nem mi vagyunk az érintettek, akkor szellőztetéssel, illetve a mérgezést szenvedett személy kihozatalával próbáljunk segíteni – fontos azonban, hogy ezt ne a saját biztonságunk rovására tegyük. Ne felejtsük el mielőbb a mentők segítségét kérni.
Hogyan előzzük meg a bajt?
Néhány óvintézkedéssel jelentősen csökkenthetjük a szén-monoxid-mérgezés kockázatát. Fontos például, hogy rendszeresen ellenőriztessük a gázzal, illetve égéssel működő készülékeinket, berendezéseinket, és szükség esetén javíttassuk meg vagy cseréltessük ki azokat. Ezenkívül az alábbiakat is érdemes megfogadni a nagyobb biztonság érdekében:
- Vásároljunk szén-monoxid-érzékelőt, és helyezzük azt a szén-monoxid-forrás közelébe! Ügyeljünk arra, hogy az érzékelőben rendszeresen cseréljük az elemeket!
- Szellőztessünk gyakran azokon a helyeken, ahol gázt, fát, propánt vagy más tüzelőanyagot égető berendezések, járművek vannak!
- Ellenőriztessük gyakran nyílt égésterű berendezéseit – például a kazánokat, bojlereket –, és használjuk azokat a rendeltetésüknek megfelelően! A kémények évenként átvizsgálásáról se feledkezzünk meg!
- Autónkat soha ne indítsuk be zárt garázsban!
- Lehetőség szerint ne aludjunk gázzal vagy kerozinnal működő térfűtők közelében!
- Vegyük komolyan a szén-monoxid-mérgezés tüneteit!