Sok szülő úgy gondolja, hogy a gyerekével folytatott beszélgetések, a neki olvasott mesék, a közös étkezések vagy játék befolyással van a gyerek későbbi, felnőttkori intelligenciájára. Egy új kutatás szerint azonban ez nem így van: az intelligencia sokkal inkább múlik a genetikán. A floridai állami egyetemen dolgozó Kevin Beaver kriminológus professzor által vezetett kutatásról a Medical News Today számolt be.
A longitudinális (időkövetéses) vizsgálatban részt vevő fiatalok szüleinek, nevelőinek viselkedését, gyereknevelési szokásait mérték föl, illetve a fiataloknak a verbális intelligenciáját mérő IQ-tesztet kellett kitölteniük – először felső tagozatos vagy középiskolás korukban, másodszor pedig 18 és 26 éves koruk között. Az eredmények azt mutatták, hogy mind a két vizsgált csoportban a gyerekek későbbi intelligenciájára marginális hatása volt a korábbi gyereknevelésnek; az összefüggés a gyermeknevelés és a gyerek későbbi intelligenciája között inkonzisztens. Még az egypetéjű ikrek esetében is hasonló eredményt kaptak.
Hogy lehetséges, hogy korábban erre nem jöttek rá a kutatók? „Arról van valójában szó, hogy azok a szülők nevelik meseolvasással, beszélgetéssel, közös tanulással a gyerekeiket, akik maguk is intelligensek. Így ennek a viselkedésnek a feltárása mindeddig elfedte a genetikai tényezőt” – magyarázta Beaver. „Az eredményekből azonban az nem következik, hogy nem érdemes ilyen módon gyermeket nevelni; mi csak azt állítjuk, hogy az IQ-t nem ez határozza meg.”