Számos tévhit kering az edények - legyen szó műanyagról, fáról vagy alumíniumról - használhatóságával kapcsolatban. A tévhitek elosztására megkérdeztük Zoltai Annát, a Nébih Vendéglátás és Étkeztetés Felügyeleti Osztályának vezetőjét, milyen edényeket használjunk a főzés során, illetve miben tároljuk a megmaradt ételt, és mi az, amit igyekezzünk elkerülni.
Zoltai Anna szerint a legtöbb kérdés a vágódeszkákkal kapcsolatban szokott felmerülni: melyik a jobb, mit érdemes inkább kerülni. A válasz egyszerű: mindkettő használható, amennyiben megfelel a követelményeknek. Az eszközzel szemben támasztott elvárások közül a legfontosabb talán az, hogy legyen kemény, résmentes és kopásálló - akár műanyagról, akár fáról van szó. Az igaz, hogy a műanyag kiegészítők sérülékenyebbek, a folyamatos használat hamar kikezdheti ezeket, így élelmiszerbiztonsági szempontból felmerülhetnek problémák.
Az üveg vágódeszka is jó választás lehet - idővel sem keletkezhetnek rajta rések, illetve könnyen tisztíthatók - ám balesetveszélyesek, mivel a kés megcsúszhat rajtuk. Érdemes arra is figyelni, hogy mindig legyen külön deszka a nyersanyagoknak és a kész élelmiszereknek is.
A különböző anyagokra más és más szabályok, tanácsok érvényesek. De mi a helyzet azokkal a népszerű anyagokkal, amelyeket a mindennapokban is használunk?
Műanyag: elöregszik
Az anyag egyre népszerűbb, hiszen könnyen előállítható és olcsó - ám pont ezek a tulajdonságok vetnek fel kérdéseket azzal kapcsolatban, egészséges-e a használatuk. A szakember szerint nincs baj velük, ha megfelelően használjuk őket. Azonban ami fontos, műanyag edényekben, flakonokban ne tároljunk savanyú élelmiszert huzamosabb ideig, erre a célra sokkal megfelelőbb az üveg és a porcelán. Kivétel ez alól a kifejezetten savanyú étel (savanyúságok) tárolására készített műanyag hordók, edények. Az olcsó, erős színű, újrafelhasznált műanyagot is érdemes kerülni. Külön figyelmet kell fordítani a műanyag edények élettartamára, mivel ezek az anyagok elöregszenek, elfáradnak. Elszíneződés, eldeformálódás esetén célszerű megválni tőlük. Ugyanez igaz az eldobható eszközökre, melyeket érdemes egy használat után kidobni.
Alumínium: teának nem a legjobb
Mivel az élelmiszer tárolása során az edényből kioldódhat az alumínium , ezért érdemes külön odafigyelni használatukra, savanyú, vegyi hatású élelmiszert ne tároljunk alumíniumedényben. A teafőzőket ne súroljuk ki, hagyjuk meg a bennük keletkezett réteget. Ami viszont fontos, ne tároljuk benne hosszasan a teát, mivel annak csersavtartalma agresszíven viselkedik az alumíniumedénnyel.
Mázas agyagedény: ólmot tartalmazhat
A mázas edények közül azok használhatók, amelyeken ott a jelzés, miszerint étkezési célokra készítették. Sok esetben ezek csak dísztárgyak, így kerüljük azok konyhai használatát, a máz ugyanis ólmot tartalmazhat, melynek kioldódása mérgezéshez vezethet. Tehát az ólomtartalmú mázas edényeket is kerüljük el.
Zománcos edények: ne sérüljön
Ezek az eszközök biztonságosak, de ha lepattan róluk a zománcos felület, akkor az abban rejlő fémek kioldódhatnak, ráadásul így nehezebb tisztán tartani is.
Gyorsriasztási rendszer működik
Az Európai Unió gyorsriasztási rendszere hatékonyan figyelmezteti a tagállamokat, ha egy-egy termékkel kapcsolatban probléma merülne fel. Ha bármely edénnyel, eszközzel probléma lépne fel, azt a Nébih azonnal kivonja a forgalomból. Azon termékek, melyek nem kapták meg az "étkezési célokra használható" jelzést, nem hozhatók forgalomba.