A vágódeszkák rendkívül praktikus eszközök, amelyeknek minden háztartásban megvan a helye. Nem mindegy azonban, hogy milyen anyagból készülnek ezek: egy frissen publikált kutatás szerint ugyanis a műanyagból készült deszkák a szervezetünkre is káros mikroműanyagok forrásai lehetnek - írja a Science Daily.
Rengeteg mikroműanyag szabadulhat fel a használatukkal
A hazai háztartásokban lévő vágódeszkák nagy része műanyagból, vagy fából készült, de vannak már olyanok is, amelyek alapanyagát például a bambusz, vagy a gumi adja. Korábbi tanulmányok már kimutatták, hogy egyes műanyag lapok, köztük a polipropilén és a polietilén használata során nano- és mikroméretű műanyagrészecskék keletkeznek. Ám ezekben nem mérték fel pontosan, milyen mértékű műanyagszennyezéssel járhat egy-egy ilyen termék egy hétköznapi zöldségszeletelés során. Ezt azért is fontos tudni, mert az élelmiszerre jutó mikroműanyagok szervezetünkbe is bekerülhetnek, és az egészségünket is károsíthatják.
A kutatók önkéntesek segítségével mérték fel, hogy a hétköznapi használat során milyen mértékű mikroműanyag-szennyezés keletkezik a vágódeszkák miatt. Az eredményekből a csapat kiszámította, hogy az ételkészítés során évente 14-71 millió polietilén mikroműanyagot és 79 millió polipropilén mikroműanyag szabadulhat fel a deszkákból. Ennek mértékét azonban többek között az alábbiak is befolyásolhatják:
- Egyéni darabolási stílus;
- A tábla anyaga;
- Az élelmiszerek átvágásához szükséges erő;
- Az, hogy az összetevőket apróbb, vagy nagyobb darabokra vágják fel;
- Az, hogy milyen gyakran használják a vágódeszkát.
Mikroműanyagnak az 5 milliméternél kisebb műanyagdarabokat nevezzük, amelyek a műanyagok bomlási folyamata során keletkeznek a műanyagok szerkezetének szétesésével. Az már eddig is ismert volt, hogy az étellel és a vízzel lenyeljük a mikroműanyagokat, valamint be is lélegezzük azokat, sőt: csecsemők és felnőttek székletében is megtalálták a részecskéket. Nemrég azonban az emberi vérben is kimutatták ezeket az anyagokat.