2018-ban azért tüntettek az érintettek, hogy a kormány emelje meg az ápolási díjakat. 2019-ben bevezették a GYOD-ot, vagyis a gyermekek otthongondozási díját, ami 2022-től a minimálbér szintjére emelkedett. Továbbra is méltatlannak érzik helyzetüket viszont azok, akik nem gyermeküket, hanem más hozzátartozójukat ápolják – derült ki az RTL Klub Híradójából. Sokan ezt ugyanúgy a nap 24 órájában teszik, mindezért a beteg állapotától függően legfeljebb havi bruttó 82 ezer forintot kapnak, de van, aki csak 45 ezret.
Jelenleg több mint 30 ezren gondozzák tartósan beteg családtagjukat. Az érintettek az A Hang nevű civil szervezettel együtt petíciót indítottak. Ebben a minimálbérrel megegyező összeget, nyugdíj mellett is járó díjazást, illetve jogviszonyuk szolgálati idő helyett munkaviszonnyá alakítását kérik. Legalább 50 ezer támogató aláírást szeretnének összegyűjteni. A korábban több tüntetést szervező egyesület szerint is diszkriminatívan tesz különbséget a kormány a szeretteiket ápolók között. Ahogy egy érintett fogalmazott: ez a társadalmi réteg, aki kénytelen otthon ápolni saját hozzátartozóját, szegénységbe van beletolva, mert beszorul a lakásába, nem tud úgy munkát végezni, hogy komoly piaci keresete legyen, nincsenek tartalékai, kimerül lelkileg és fizikailag.
A Belügyminisztérium a Híradónak azt írta, a szülőket azért emelték ki, mert ők a gondozás miatt évtizedekig nem tudnak visszalépni a munkaerőpiacra. Továbbá az ápolási díjat több alkalommal emelték, és annak összege további 5,2 százalékkal nő idén.