Így tarthatod tisztán az otthonodat télen is

Télen, amikor sok időt töltünk otthon, zárt térben, különösen oda kell figyelnünk arra, hogy tiszta és rendezett legyen a környezetünk.

A téli időszakban nagyobb valószínűséggel leszünk betegek a sok bent töltött idő, illetve a beltéri levegő miatt. A Healthline segítségével adunk pár hasznos tippet ahhoz, hogyan tegyük ilyenkor is baktériummentessé a lakást.

Figyeljünk az előszobára!

Egy rendben tartott előszoba segíthet megelőzni a baktériumok bejutását az otthonunkba. Ennek részeként mindig azonnal vegyük le a cipőnket, amint belépünk a lakásba, és mindig egy kijelölt helyre tegyük a kinti cipőket. Érdemes egy lámpát is felszerelnünk az ajtó felé, hogy azonnal észrevegyük a piszkos felületeket, és tartsunk egy fertőtlenítő spray-t vagy törlőkendőket is a közelben. 

Fertőtlenítsünk rendszeresen!

Fontos, hogy nem minden esetben elég "csak" vízzel és szappannal tisztítanunk, hanem fertőtlenítőt is ajánlott használni. Leggyakrabban azokra a felületekre érdemes koncentrálnunk, amelyekhez a legtöbbször hozzáérünk, mint például a kilincsek vagy a kapcsolók. A láthatóan piszkos felületeket, mint például az otthoni munkaasztalunkat is rendszeresen töröljük le.

A víz és a szappan önmagában nem feltétlenül elég. Fotó: Renate Köppel/Pixabay
A víz és a szappan önmagában nem feltétlenül elég. Fotó: Renate Köppel/Pixabay

Figyeljünk a páratartalomra!

Egy 2021-es tanulmány szerint a 40-60% közötti mérsékelt páratartalom csökkentheti a vírusátvitel kockázatát, és egyes vírusok kisebbbb valószínűséggel maradnak életben a levegőben.

Ráadásul a száraz beltéri körülmények miatt nagyobb valószínűséggel alakulhat ki allergia. Sok otthoni termosztát képes érzékelni és megjeleníteni a beltéri páratartalom szintjét. Ha otthonunk páratartalma 30% alá csökken, érdemes lehet beszerezni egy párásítót.

Cseréljük a szűrőket!

Ha van otthoni klímánk, légkondicionálónk, akkor figyeljünk arra, hogy a gyártó előírásának megfelelően cseréljük a szűrőket, hogy a levegő tiszta maradjon az otthonunkban. Egyes intelligens termosztátok erre emlékeztetnek is.

ágynemű
Ne feledkezzünk meg az ágynemű rendszeres cseréjéről sem. Fotó:JK K/Pixabay

Mossunk rendszeresen ágyneműt!

Törekedjünk arra, hogy hetente cseréljünk és mossunk ágyneműt, hogy megelőzzük a baktériumokat okozó szennyeződések felhalmozódását.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az ágyneműk rendszeres mosása ráadásul segíthet az allergiás tünetek enyhítésében azáltal, hogy a bennük található allergéneket és poratkákat veszi célba.

Rakjunk rendet lefekvés előtt!

Egyeseknél a rendetlen házban való lefekvés reggelre szorongást és stresszt okozhat, ezért szerencsésebb még lefekvés előtt rendet rakni. Nem kell persze nagytakarítást végeznünk: már egy kisebb feladat elvégzése is segíthet, például az, hogy a nap végén minden szétszórt tárgyat visszarakunk a helyére. Ráadásul a rendetlenség eltávolítása megkönnyítheti a felületek tisztítását és fertőtlenítését.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Változóan felhős idő várható a legtöbb helyen többórás napsütéssel, majd délután délnyugat felől elkezd növekedni, vastagodni a felhőzet. Az esti óráktól az északnyugati, nyugati tájakon már előfordulhat havas eső, havazás. Az északnyugati, nyugati szél az ország északkeleti felén nagy területen megerősödik, egy-egy viharos széllökés is előfordulhat, majd délután délnyugat felől egyre többfelé átmenetileg mérséklődik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 4 és 9 fok között alakul. Késő este -3 és +5 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.