A szakértők állítása szerint a "jó" és "rossz" baktériumok egyensúlyának felborulása összefüggésben áll a rák, a cukorbetegség és a gyulladásos bélproblémák kialakulásával. Arra viszont egyelőre nem tudnak magyarázattal szolgálni, hogy a fiatal és egészséges bélrendszer pontosan milyen folyamat hatására válik később beteggé. Dr. Heinrich Jasper, a kaliforniai Buck Öregedéskutató Intézet munkatársa úgy véli, hogy az eredmények lehetővé teszik a tudósok számára, hogy megtalálják a megoldást a bélflóra időskori hanyatlásának prevenciójára, mellyel jelentősen növelhetővé válik majd az élettartam.
A megfelelő bélflóra megelőzi a betegségeket. Fotó: Europress Dr. Jasper gyümölcslegyeket vett górcső alá. A rovaroknál számottevően csökkent a bélben található baktériumok száma az idő múlásával, s ez gyulladáshoz vezetett. Magyarázata szerint az egyensúly felborulása a stressz-reszponzív FOXO-gén állandó aktivitásának tudható be - ez a folyamat pedig a korral jár. Hatása, hogy az immunválaszt szabályozó PGRP-SC molekulák passzívabbá válnak. Ettől végül gyengül a szervezet reakciója a bélben található "rossz" baktériumokra. Utóbbiak tehát a szabadgyökökkel együtt elszaporodnak.
A szabadgyökök túlzott őssejt-termeléshez vezetnek a bélben, ami akár rákos folyamatot is eredményezhet. Dr. Jasper úgy nyilatkozott, hogy a legérdekesebb eredmény akkor állt elő, amikor a kutatócsoport növelte a PGRP-SC termelését a bélsejtekben, amivel helyreállt az egyensúly, továbbá visszaszorult az őssejt-termelés.
A PGRP-SC működés akár gyógyszerekkel is kiváltható, s elég volt ahhoz, hogy növelje a legyek élettartamát. "Ha megértjük, hogy az öregedés milyen hatással van a bélflóránkra , adataink szerint lehetőség nyílhat az egészséges évek számának, illetve a várható élettartamnak a növelésére" - mondta Dr. Jasper.