Kiben van meg a boldogság génje?

Jegyezzük meg a FAAH nevű gént, ez határozza meg ugyanis, hogy mennyire vagyunk boldogok. Hatására olyan fehérje termelődik, amely szabályozza a gyönyör, illetve a fájdalom mértékét.

A FAAH egy bizonyos változata hatására sokkal boldogabbak vagyunk, állítja bolgár és hongkongi kutatók közös kutatócsoportja, míg az anyagi jólét, illetve az egészség kis kihatással van boldogságunk mértékére – mindez megmagyarázhatja azt is, hogy miért a világ legszegényebb nemzetei egyben a legboldogabbak is.

A kutatócsoport azt is megvizsgálta, hogy van-e kapcsolat egy népesség FAAH-gén szintje, illetve azon emberek száma között, akik “nagyon boldognak” tartották magukat egy, az élettel való megelégedettséget vizsgáló kérdőívben. Az eredmények szerint a világ egyik legboldogabb országaként számontartott Svédországban az emberek 26 százaléka a mondhatja magáénak a boldogság génjét – a listában ezek után Anglia következik (23 százalék), Franciaország (21), illetve Németország (20).

Egy speciális képlettel kiszámíthatóvá válik, hogy mennyire fogja boldognak érezni magát valaki - állítják brit tudósok, akik szerint az elégedettség elsősorban az elvárásainkkal van összefüggésben. Kattintson! A boldogsággén kevésbé található meg Európa déli részén: itt a görögök 18 százalékánál, illetve az olaszok 12 százalékánál lehet csak észlelni a FAAH-gént. Ezzel ellentétben Ghána, Nigéria, Mexikó és Kolumbia toronymagasan a lista tetején áll. A lista alján Irak, Jordánia, Hong Kong és Kína található: náluk nem csak a gén előfordulása alacsony, hanem a felmérés alapján is ezekben az országokban találták a legkevesebb boldog embert.

Génhiba is lehet a boldogtalanság oka?

Érdekes módon azonban nem minden országban jár kéz a kézben a két vizsgált változó. Oroszországban és Észtországban ugyanis hiába van magas FAAH-szint, ha az ottani lakosok egyáltalán nem tartják magukat olyan boldognak, olvasható mindez a Journal of Happiness Studies szaklapban publikált tanulmányban. Ebből az is kiderül, hogy a klímakülönbség szintén nagy szerepet játszik: a gén jelentősebben fordul elő egyenlítői és trópusi területeken.

A kutatók ugyanakkor sietnek hozzátenni: a boldogságnak nem a genetika az egyetlen határozója, hiszen például a kelet-európai jellegzetes gazdasági és politikai körülmények nagyban befolyásolják a helyi lakosok kedvét és boldogságát.

Forrás: Daily Mail

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +23 °C
Minimum: +11 °C

Sok napsütés várható gomolyfelhő-képződéssel. A déli óráktól elszórtan fordulhat elő zápor, zivatar. A zivatarokat felhőszakadás, illetve erős vagy viharos széllökések kísérhetik. Általában gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 26 fok között alakul. Ma még szép idő lesz, de aztán eső és napsütés váltja egymást, az érkező hidegfront pedig az arra érzékenyeknél kellemetlen tüneteket okozhat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra