A légcsőgyulladás kezelése

Kínzó köhögést, esetenként akár mellkasi fájdalmat is okoz a légcsőgyulladás, nem csoda tehát, ha az érintettek szeretnének minél hamarabb megszabadulni a nem kívánt állapottól. Nézzük, milyen lehetőség állnak rendelkezésre ilyenkor!

A légcsőgyulladás legtöbbször más, felső légutakat érintő betegségekhez társul, így például sok esetben nátha vagy influenza szövődményeként jelentkezik. A problémát vírusok és baktériumok is előidézhetik, a kezelést pedig alapjaiban határozza meg, mely típusú kórokozók állnak a háttérben.

Mire jók a gyógyszerek?

Vírusos fertőzés esetén elegendő a jelentkező tünetek enyhítése, az akut légcsőgyulladás pedig nagyjából egy hét leforgása alatt maradéktalanul meggyógyul. Előfordulhat azonban, hogy a betegség bakteriálisan felülfertőződik. Ez már egy súlyosabb helyzet, ami - orvosi kontroll mellett - antibiotikumos kúrát tesz szükségessé.

Hogyan különböztethető meg a vírusos és bakteriális fertőzés a leggyakoribb fertőző betegségek esetén? Részletek itt.

A panaszok csökkentésére a gyógyszertárakban számos készítmény kapható vény nélkül, így - háziorvos vagy gyógyszerész tanácsára - alkalmazhatók köhögéscsillapítók, nyákoldók, gyulladáscsökkentők és fájdalomcsillapítók is. Olykor a gyulladás hőemelkedést, lázat is előidézhet, amire szükség esetén lázcsillapítókat vethetünk be.

Otthoni praktikák

A kellő pihenés és megfelelő szobahőmérséklet mellett érdemes fokozott figyelmet fordítani az optimális, 40-60 százalék közötti páratartalomra . Erre a célra lehet párologtatót használni. A párologtató folyadékba tehetünk kamillateát, az illóolajok közül pedig az eukaliptusz és a menta egyaránt jótékony hatású.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kamillateát bátran fogyaszthatjuk légcsőgyulladás esetén
A kamillateát bátran fogyaszthatjuk légcsőgyulladás esetén

Szintén elengedhetetlen a megfelelő hidratáció, amivel megtámogathatjuk a gyógyulási folyamatot. Ennek érdekében javasolt nagy mennyiségben meleg folyadékokat fogyasztani, így például különböző teákat és leveseket, főként húslevest. Enyhíti a tüneteket, ha a teába mézet és pár csepp citromlevet teszünk. A gyógynövények közül - ugyancsak forrázatként alkalmazva - hasznos a kamilla, a lándzsás útifű, a borsikafű, a fekete bodza és az ánizs. Antibakteriális, illetve nyálkaoldó hatásának köszönhetően a fokhagyma fogyasztása is ajánlott.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.