Nézzük, miként juthatunk D-vitaminhoz!
A D-vitamin jobbára természetes úton, UV-B sugárzás (napfény) hatására szintetizálódik bőrünkben, a koleszterinből. Jó, ha tudjuk: akkor is elegendő koleszterint állít elő a szervezetünk, ha ezt állati eredetű táplálékkal nem visszük be (vegán táplálkozás). A "saját gyártmányú" koleszterinből aztán "saját gyártmányú" D-vitamint is kapunk. Mivel zsírban oldódó vitaminról van szó, és csak az állati és emberi szervezetben képződik, csak állati eredetű táplálékok formájában juthatunk hozzá közvetlenül.
Ezen kívül orvosság és táplálék formájában is pótolhatjuk a D-vitamint . Legfontosabb funkciója a vér kalcium- és foszforszintjének szabályozása, és a csontképződés elősegítése. Ezen kívül erősíti az immunrendszert , és csökkenti a hiánybetegségek kialakulásának kockázatát. Az ajánlott D-vitamin mennyiség naponta 400 NE (nemzetközi egység), azonban a legújabb kutatások 1000 vagy ennél több NE is javasolnak.
A napozás és szolárium segítenek?
Ha van napfény, ami bőrünket éri, nincs gond a D-vitamin mennyiségével! De mi történik akkor, ha nincs? Egyes kutatók szerint ilyenkor jó alternatíva lehet a szoláriumozás , ezzel ugyanis kiküszöbölhetjük a napfény hiányának káros hatását, és egyensúlyban tarthatjuk D-vitamin-szintünket. Mindenkinek saját felelőssége eldönteni, hogy él-e ezzel a lehetőséggel.
A tapasztalatok szerint az alkalmankénti 5-10 perces szoláriumozás a téli időszakban jót tesz testnek-léleknek egyaránt, viszont a heti többszöri, 15-20 perces fürdőzés következtében nem csupán a bőrünk öregszik el idő előtt, de megnőhet a különböző rákos elváltozások valószínűsége is.
Fontos a megfelelő étkezés
Természetesen D-vitaminhoz táplálkozással is hozzájuthatunk , közvetlen forrásai többek között a makréla, szardínia, csukamájolaj, lazac,tonhal, valamint a vitaminnal dúsított élelmiszerek. Előbbieket azonban csak mérsékelten fogyasszuk, mivel a halak a D-vitaminon és omega-3-zsírsavakon kívül kevésbé kívánatos nehézfémekben is bővelkednek (króm, higany, kadmium), melyek rossz hatással vannak többek közt a fejlődésben lévő magzat intelligenciájára.
Táplálék-kiegészítőkből is nyerhetünk D-vitamint
Ha valaki úgy érzi, hogy szüksége van rá, halat enni nem akar, szoláriumozni nem szeret vagy -nem csupán képletesen szólva - félti a bőrét, akkor nyugodtan szedhet étrend-kiegészítő formájában D-vitamint . Jó minőségű és biztonságos táplálék-kiegészítőket lehet kapni vénymentesen a patikákban is. Figyeljünk rá, hogy csakis megbízható forrásból szerezzük be!
D-vitamin útravalóként
A D-vitamin szükségessége nyilvánvaló, ám pótlásáról és túladagolásáról ellentmondásos információk élnek egymás mellett. Javasoljuk, hogy saját felelősségünk tudatában és legjobb tudásunknak megfelelően próbáljuk szervezetünket ellátni megfelelő mennyiségű D-vitaminnal !