„Néhány egyszerű tipp betartásával megúszhatjuk, hogy ágynak essünk, és harmonikus testi-lelki egységben készülhetünk az ünnepekre” – írta összefoglaló cikkében az rtl.hu. Az alábbiakban általuk összegyűjtött jó tanácsok közül válogatunk.
Vigyázz a bőrödre!
Télen sokan küzdenek bőrszárazsággal és ekcémával. Ennek oka egyrészt a kinti hideg, másrészt pedig a fűtés miatt száraz beltéri levegő. Nagyon fontos tehát ilyenkor a napi szintű hidratálás, amelyet érzékeny bőr esetén illatanyag- és lanolinmentes krémmel javasolt megtenni. A legjobb, ha közvetlenül mosakodás után, a még nedves bőrödre kened fel a hidratáló terméket. Ha pedig kimész a hidegbe, az arcbőröd védelmére fokozottan figyelj: használj fényvédőt is tartalmazó arckrémet, illetve a kiszáradástól védő ajakbalzsamot.
Gyakran és alaposan mosd meg a kezedet!
Télen az emberek több időt töltenek a négy fal között, ezért ilyenkor a vírusok is könnyebben terjedhetnek. A kórokozók leginkább a levegőbe került nyál- és orrváladék-részecskékkel, cseppfertőzés útján terjednek, de a kezeiddel is beviheted őket a szervezetedbe, ha megérintettél egy szennyezett felületet. Éppen ezért nagyon fontos, hogy továbbra is ügyelj a gyakori és alapos kézmosásra, valamint kerüld a szemed, az orrod és a szád megérintését.
Bár a koronavírus-járvány idején szinte minden nyilvános mosdót kiplakátoltak a helyes kézmosást bemutató ábrákkal, a pandémia elmúltával sokan újra hajlamosak elhanyagolni az alapos kéztisztítást.
Öltözz rétegesen!
Nagyon fontos, hogy a nagy hidegekben melegen tartsd a fejedet, a füleidet, az ujjaidat és a lábaidat. A réteges öltözködés egyik alapszabálya, hogy a legalsó réteg egy szintetikus, nedvességelvezető anyag – például poliészter – legyen, erre pedig egy jól szigetelő anyag kerüljön – például gyapjú. Nem szabad azonban túlzásokba sem esni, mert az sem jó, ha beleizzadsz a ruhádba. A zord téli időjárás különösen a csecsemőkre, a háziállatokra és az idősekre jelenthet veszélyt, így rájuk fokozottabban figyelj ilyenkor.
Ez kell télen az immunrendszernek
Télen különösen nagy szüksége van a szervezetednek C- és D-vitaminra, ezek ugyanis elengedhetetlenek az immunrendszer helyes működéséhez, valamint a fertőzések megelőzéséhez vagy gyorsabb leküzdéséhez. Fontos még ilyenkor a cink is – igen sok van belőle például a garnélában, a babban, a diófélékben és teljes kiőrlésű gabonákban. A gyömbér, a méz, a fahéj, az aszalt gyümölcs, a sáfránnyal és a kurkuma pedig természetes antioxidánsokat biztosít.