A haspuffadás leggyakoribb okai

A kellemetlen feszüléssel, fájdalommal és diszkomfortérzettel járó haspuffadások többségét életmódbeli sajátosságok okozzák, azonban előfordul az is, hogy a tünetek valamilyen kóros állapotra utalnak.

Étkezési szokások

A haspuffadást leggyakrabban bizonyos ételek fogyasztása váltja ki. Egyes élelmiszerek emésztése nagyobb mennyiségű bélgáz keletkezésével jár együtt: ilyenek például a hüvelyesek, a káposzta- és hagymafélék, az élesztő, a karalábé, a karfiol, a gomba, a szilva vagy az őszibarack. A szénsavas italok szintén okozhatnak puffadást, valamint akár az is, ha étkezés közben túl sok levegőt nyelünk. Az aerofágiának is nevezett, fokozott levegőnyelést nemcsak a kapkodó evés vagy ivás válthatja ki, hanem például a gyakori rágógumizás, rosszul illeszkedő fogsor, illetve egyes viselkedési zavarok is.

Hasfájás: mikor forduljunk orvoshoz? Nincs olyan ember, aki ne küzdött volna már élete során legalább egyszer gyomorfájással. Az esetek többségében hamar elmúlik a kellemetlen tünet, de előfordul, hogy komolyabb a baj, és ahhoz, hogy jobban legyünk, muszáj bejelentkezni szakemberhez. Kattintson a részletekért!

Ételérzékenység esetén bizonyos élelmiszercsoportok okozhatnak emésztési problémákat. Laktózintoleranciánál a laktáz enzim hiánya miatt nem képes a szervezet a tejtermékeket megemészteni, ha pedig valaki lisztérzékeny (cöliákiás), a gluténtartalmú gabonák fogyasztásakor léphetnek fel - a legtöbb esetben haspuffadással együtt járó - emésztési zavarok.

Irritábilis bél szindróma

A kifejezetten gyakori kórképnek számító irritábilis bél szindróma ( IBS ) egyik jellemző tünete a haspuffadás. Bár a betegség pontos kiváltó okai még nem teljesen ismertek, megfigyelhető, hogy a tüneteket a stressz nagyban súlyosbítja. A székelési panaszokkal járó emésztési funkciózavar általában a hasmenés és a székrekedés folyamatos váltakozásával jár együtt. Az IBS ugyan súlyos szövődményeket vagy szervi elváltozásokat nem okoz, de a kellemetlen tünetek mégis megnehezítik az érintettek életvitelét. A nőknél gyakrabban előforduló IBS először általában 20-30 éves kor körül jelentkezik, és éjszaka többnyire nem okoz panaszokat.

Számos ok húzódhat a haspuffadás mögött. Fotó: Getty Images
Számos ok húzódhat a haspuffadás mögött. Fotó: Getty Images

Egyéb kórképek

Szintén haspuffadást okozhatnak különböző fertőzések, illetve egyes szerveket, vagy szervrendszereket érintő kórképek is. Ilyen például a pajzsmirigy-, cukor- vagy vesebetegség, valamint egyes nőgyógyászati betegségek. Hormonális változások - például terhesség, menstruáció - szintén kiválthatnak puffadást. Bizonyos gyógyszerek is okozhatnak mellékhatásként puffadást. Antibiotikum kezelések során például jelentősen sérülhet a bélflóra, ami miatt átmeneti emésztési zavarok léphetnek fel. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy a tartósan fennálló, erőteljes és tisztázatlan hátterű puffadással érdemes mielőbb orvoshoz fordulni és kideríteni a kiváltó okokat.

Enyhítsünk a tüneteken!

A legtöbb esetben, a haspuffadás tünetei nagyban csökkenthetőek a bélmozgást elősegítő rendszeres testmozgással és tudatos étkezéssel. Ehhez fontos, hogy figyeljünk az elegendő rost- és folyadékfogyasztásra, ami alapvetően szükséges a megfelelő széklet kialakításához, és a puffadással is járó székrekedés elkerüléséhez. Lehetőség szerint minél jobban kerüljük a mesterséges édesítőszerek használatát, a csípős és zsíros ételeket, a szénsavas italokat, a rágógumit, a koffeint és az alkoholt is.

Ha pedig szeretnénk a kellemetlen haspuffadás enyhítésére egyéb segítséget is bevetni, választhatunk olyan 100 százalékban természetes hatóanyagtartalmú készítményeket, amelyek célzott megoldást nyújtanak a panaszok csillapítására. Ilyenek például a borsmentatartalmú, vény nélkül kapható gyógyszerek, amelyek jelentősen csökkenthetik a puffadással járó, kisebb gyomor- és bélrendszeri problémákat. A borsmentaolaj egyik komponense, a mentol görcsoldó és szélhajtó hatása különösen irritábilis bél szindróma esetén hozhat gyors enyhülést a kínzóan feszítő problémákra.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra