Sokan vannak, akik idősebb demens vagy például megterhelő tud lenni nemcsak fizikailag, de mentálisan is. Nagyon sok, hozzátartozóját otthon ápoló szembesül a későbbiekben szív- és érrendszeri, illetve egyéb problémákkal, amelyek a rájuk nehezedő stressz és nyomás következményei.
Ezért bár igen fontosak a beteg érdekei és jó közérzete, nem szabad elfeledkeznünk saját mentális és fizikai egészségünkről sem: ezt diktálja a gondozott érdeke is. Hiszen egy nyugodtabb, felfrissült ápoló békéje rá is kisugárzik.
Az amerikai Alzheimer Társaság egy meditációval kapcsolatos felmérést végzett rokonukat ápolók körében - írja a MayoClinic .
A résztvevők felének egy 12 perces Kirtan Kriya nevű meditációs gyakorlatsort kellett végezniük minden nap, nyolc hétig. A másik csoport ugyanilyen feltételekkel csukott szemmel klasszikus zenét hallgatott.
A meditációt végzők nyolc hét elteltével nemcsak jobb mentális állapotba kerültek és sokkal nyugodtabbá váltak, de a kognitív képességeik is fejlődést mutattak, ami újabb kutatási témákat vetett fel az agy motorikus központjának fejlesztésével kapcsolatban.
A Kirtan Kriya meditáció az évezredek óta gyakorolt Kundalini-jóga irányzat része, gyakran "éneklő gyakorlatnak" is hívják, mert végrehajtása úgy történik, hogy bizonyos hangokat kell kántálni vagy énekelni, a hozzájuk tartozó ujjtartásokkal (mudrákkal). Az Alzheimer Kutatási és Megelőzési Központ (Alzheimer's Research and Prevention Foundation) honlapján részletesebb angol nyelvű információkat olvashatunk erről a meditációtípusról.